Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SND
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
17. marca 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, Ilustračné foto: SITA

Feministický aspekt literatúry v Modrom salóne SND

Na feministický aspekt v dielach ženských už nežijúcich spisovateliek si posvieti program v Modrom salóne Slovenského národného divadla (SND). Milovníci literatúry sa môžu už dnes zúčastniť na úvodnom zo štyroch plánovaných stretnutí. Program sa začne o 19.30 hod. v Modrom salóne v sídle SND.

„Prvou autorkou bude jedna z najznámejších a najinovatívnejších spisovateliek doby – Virginia Woolfová. Na jednej strane je Woolfovej smerovanie k feminizmu prvok, ktorý zahŕňa nielen jej explicitnú feministickú ‚politiku‘, ale aj výrazný záujem a fascináciu rodovými identitami a prierezom života žien, históriou a fikciou, ktoré hĺbkovo formovali jej tvorbu,“ informovalo SND.

DIVADLO: Hra Ilúzie
Božidara TurzonovováSlovenská herečka Božidara Turzonovová stvárňujúca jednu z postáv v hre Činohry Slovenského národného divadla (SND) od súčasného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Ilúzie. Bratislava, 21. január 2014. Foto: SITA/SND/Braňo Konečný

Večer bude patriť konkrétne dvom knižným esejam Virginie Woolfovej – Vlastná izba (A Room of One´s Own) a Tri guiney (Three Guineas). Úryvky z nich prečítajú členovia Činohry SND Božidara Turzonovová a František Kovár. Účastníci večera budú môcť o význame ženskej literárnej tradície diskutovať aj so známou filozofkou a spisovateľkou Etelou Farkašovou a so spisovateľkou a prekladateľkou Janou Juráňovou.

František Kovár
František KovárHerec František Kovár poèas tlaèovej besedy k divadelnej hre Václava Havla Odchádzanie, ktorú uvedie Èinohra Slovenského národného divadla (SND). Bratislava, 19. november 2008. Foto: SITA/TomᚠBenedikoviè

Anglická spisovateľka, kritička a feministka Virginia Wolfová (1882 – 1941) bojovala proti patriarchálnym obmedzeniam nielen v literatúre, ale aj v každodennom živote. Kým boli kníhkupectvá zaplnené len menami mužských autorov, Woolfová tajne písala v knižnici svojho otca – sira Leslieho Stephena, známeho redaktora, literárneho kritika a okrem iného i zakladateľa Dictionary of National Biography. Esejou, ako je Vlastná izba, v ktorej otvorene konfrontuje mužmi poháňanú spoločnosť, upozornila na to, že žena potrebuje vlastný osobný priestor, aby sa mohla naplno prejaviť jej kreatívna sila. V eseji s názvom Tri guiney polemizuje nad súvislosťami medzi tradične nastaveným vnímaním žien v spoločnosti v porovnaní s fašizmom. „Oba spomínané texty sa však zreteľne vymykajú z konvenčnej predstavy o tejto autorke, ktorá bola okrem tvorkyne modernej anglickej prózy aj aktívne sa zapájajúcou a politicky mysliacou intelektuálkou,“ upozornilo v tlačovej správe k podujatiu SND.

Modrý salón Slovenského národného divadla je miestom, ktoré ponúka divákom interaktívny pohľad na témy, ktoré rezonujú v spoločnosti a v kultúrnom svete. Svojím sloganom Tvoríme, Prezentujeme, Diskutujeme otvára milovníkom intelektuálneho videnia sveta príležitosť debatovať s hereckými a známymi osobnosťami v intímnom prostredí s tematicky presne cielenou dramaturgiou.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X