Festival BRaK ukáže od štvrtka v Pisztoryho paláci rôzne podoby knihy

knihy
Foto: ilustračné, SITA

Piaty ročník Bratislavského knižného festivalu (BRaK) privíta osobnosti svetovej literatúry, pripomenie si tragicky zosnulého Petra Krištúfka a predstaví produkciu viac ako tridsiatky vydavateľstiev. Do priestorov Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici prinesie množstvo kvalitnej literatúry od štvrtka 17. mája do nedele 20. mája. Informovala o tom PR manažérka Bratislavského knižného festivalu Michaela Kučová.

Téma tohtoročného BRaK-u znie Jazyky knihy a v nadväznosti na ňu ponúkne aj sprievodný výtvarný program. Známa postava nemeckého komiksu Reinhard Kleist predstaví svoju grafickú novelu Nick Cave: Mercy on Me v špeciálnej performance. Festival vo štvrtok 17. mája odštartuje séria vernisáží venovaných rôznym podobám knižnej ilustrácie. Silnú francúzsku scénu predstaví výstava Anne-Margot Ramstein v galérii Art Books Coffee na Baštovej či Laurenta Moreaua, autora adaptácie Knihy džunglí v priestoroch Francúzskeho inštitútu. V galérii Univerzitnej knižnice otvoria výstavu Jiřího Šalamouna, legendárnej postavy stredoeurópskej knižnej ilustrácie, ktorá návštevníkom pripomenie množstvo postáv a príbehov z dielne autora obľúbeného Maxipsa Fíka.

Počas celého trvania festivalu budú v priestoroch Pisztoryho paláca prístupné diela z knihy Codex Seraphinianus, príbehy Emy z dielne Ivety Merglovej či ilustrácie Jindřicha Janíčka, Dávida Soboňa a Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva. Motívy z tvorby zúčastnených autorov tvoria aj pouličnú galériu, ktorá v týchto dňoch propaguje festival na citylightoch v uliciach Bratislavy.

Prídu viacerí autori

Okrem komiksového tvorcu Reinharda Kleista navštívi festival aj autor surrealistickej encyklopédie imaginárneho sveta Luigi Serafini. Prídu tiež čínsky básnik Liao I-wu, iracký autor Hassim Blásim či portugalský spisovateľ Goncalo M. Tavares, ktorého román Jerusalem sa ocitol v európskom vydaní sprievodcu po najlepších knihách dejín 1001 kníh, ktoré musíte prečítať, kým zomriete.

Bohatý program

Výstavy, stretnutia so spisovateľmi a lekcie s ilustrátormi doplnia workshopy komiksovej tvorby, tlače z výšky (letterpressu), knižnej väzby a sieťotlače. Cez víkend sa v Pisztoryho paláci uskutoční vydavateľský veľtrh. O hudobný program BRaK-u sa postarajú ukrajinský spisovateľ Serhij Žadan so svojou sedemčlennou punkovou kapelou Sobaki, ako aj domáci divadelník a líder hudobnej skupiny Ali Ibn Rachid Ľubo Burgr.

Počas celého festivalu budú v kine Film Europe premietať filmy, napríklad 20 000 dní na Zemi, Faust či slovenskú novinku Válek. Program pre deti v spolupráci s časopisom Bublina prinesie textársku dielňu s rapperom Vecom a stand-up komikom Tomášom Hudákom. Texty si účastníci budú môcť zhudobniť v dielni so skladateľkou, hudobníčkou a speváčkou Katarínou Málikovou. V nedeľu poobede si priatelia a spolupracovníci pripomenú spisovateľa a filmára Petra Krištúfka, ktorý v apríli tragicky zahynul pri autonehode.

Podrobný program festivalu nájdete TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk