Festival Bratislava v pohybe sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022, otvorí ho slávny belgický súbor Peeping Tom

Bvp_titulna_foto_1725x969.jpg
Foto: Festival Bratislava v pohybe

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe má za sebou prvé štvrťstoročie, jeho 26. ročník sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022. Otvorí ho belgický súbor Peeping Tom, ktorý už má na Slovensku svoje verné publikum; tentokrát s tanečným divadlom Diptych, v ktorom žijú postavy v mikrokozme medzi realitou a predstavou. Osem festivalových večerov ponúkne rôznorodé podoby tanca deviatich skupín a sólistov v hlavnom programe. Sprievodný program obsahuje šesť podujatí zameraných na umenie, vzdelávanie a popularizáciu tanca. Poslaním festivalu je každý rok predstaviť divákom v Bratislave a na Slovensku to najzaujímavejšie zo súčasného tanca vo svete.

„Dramaturgia festivalu v tomto roku sleduje líniu, ktorú sme si pred tromi rokmi vytýčili, ale zrealizovať sa nám ju kvôli pandémii podarilo až tento rok. Jej zámerom je predstaviť viac umelcov z jednej krajiny, teda ukázať akúsi vzorku spektra tanca danej krajiny. V tomto roku to bude Izrael. Náš výber je pomerne široký, od predstavenia, ktoré demonštruje úžasnú vitalitu, kvalitu a pôsobivosť tanca ako umeleckej formy v podaní skupiny Vertigo, cez tanečnú performanciu Niva Sheinfelda a Orena Laora, ktorá nám s ľahkým humorom pripomenie hudbu a myšlienky osobností 20. storočia, až po intímnu výpoveď Nira Vidana, ktorý s precíznymi pohybmi tela komponuje presvedčivé obrazy,“ povedala umelecká riaditeľka a zakladateľka festivalu Miroslava Kovářová.

Photo_by_maarten_vanden_abeele 20 1.jpg
Foto: Festival Bratislava v pohybe

Prvý večer bude 4. októbra 2022 od 19.00 hod. v Sále činohry v Slovenskom národnom divadle (SND) patriť belgickému súboru Peeping Tom. Jeho inscenácie videlo na svete viac ako 280 000 divákov a vyše 1500 externých účinkujúcich na celom svete bolo zapojených do predstavení súboru. „Na Bratislave v pohybe sme ich po prvý raz predstavili v roku 2008 ako veľmi zaujímavých a špecifických predstaviteľov tanečného divadla, a ich charizma rokmi tvorby len rastie, čo dokázali aj plnému hľadisku Činohry SND pred štyrmi rokmi, kedy sme na festivale predstavili ich inscenáciu Matka. Na javisku vedia vyčarovať plnokrvné obrazy, silnú atmosféru, ich tanečníci akoby popierali limity pohybu tela. Inscenácia Dyptich, ktorú uvedieme sa okrem toho vyznačuje špecifickou scénografiou pripomínajúcou filmové kulisy,“ predstavila tohtoročné hosťovanie súboru, ktorý má na svojom konte viacero prestížnych ocenení, Miroslava Kovářová.

Photo_by_maarten_vanden_abeele 53 lr.jpg
Foto: Festival Bratislava v pohybe

Hlavný program festivalu je už zverejnený na webovej stránke www.abp.sk, bude sa odohrávať vo viacerých priestoroch – v SND v Sále činohry a Štúdiu, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v Telocvični v Novej Cvernovke. Vstupenky i permanentky na všetky predstavenia Hlavného programu sa dajú zakúpiť na stránke www.abp.sk alebo https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/bratislava-v-pohybe-2022/.

Sprievodný program sa začne 12. októbra, publikum ho nájde v Kine Film Europe, Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci, na Vysokej škole múzických umení a v Novej Cvernovke.

V rámci sprievodného programu uvedie festival už v septembri pohybovo-hudobno-výtvarnú inštaláciu s názvom Veľký nádych. Projekt prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou. V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 žien, neprofesionálnych tanečníc rôzneho veku, ktoré reagovali na otvorenú výzvu a ktoré sme vybrali spomedzi 59 prihlásených záujemkýň. Premiéra, ktorej bude predchádzať rad workshopov a skúšok, sa uskutoční 10. septembra 2022 na Nádvorí Primaciálneho paláca, reprízy sú naplánované na 11., 17., 18. septembra 2022 a sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta, posledné dve predstavenia sa uskutočnia v rámci Bielej noci.

Triptych © virginia rota peeping tom 1_lr.jpg
Foto: Festival Bratislava v pohybe

Záštitu nad 26. ročníkom prestížneho festivalu prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, po tretí krát získal dotáciu od Mesta Bratislavy v rámci podpory strategických kultúrnych podujatí a novým strategickým partnerom sa stala Nadácia Tatra banky. Destinačným partnerom festivalu je Bratislava Tourist Board.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk