Festival Dolce Vitaj odštartuje už onedlho

Dolce vitaj, festival
SITA

Talianska hudba, filmy, dizajn či gastronómia, aj to ponúkne ôsmy ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý sa bude v júni konať v štyroch slovenských mestách – Bratislava, Žilina, Poprad a Košice.

Festival otvorí 4. júna v Dvorane Vysokej školy múzických umení na Zochovej ulici koncert talianskej flautistky Luisy Sello a súboru La Sinfonietta. Organizátori sľubujú, že desiatka podujatí v štyroch slovenských mestách ponúkne počas júna ochutnávku výnimočnej talianskej kultúry a temperamentného štýlu.

Nielen hudobní nadšenci, ale aj milovníci filmu či divadla si prídu na svoje počas festivalu Dolce Vitaj. Prehliadku talianskych filmov si budú môcť ľudia pozrieť od 10. do 14. júna v Kine Lumiér. Na festivale animovaných filmov Fest Anča 2015 v Žiline – Zariečí si budú môcť návštevníci zase pozrieť od 24. do 28. júna výber z talianskych animovaných filmov. V Košiciach sa bude konať od 17. do 21. júna Medzinárodný festival lokálnych televízií, na ktorom sa predstaví takmer 200 filmov zo 49 krajín sveta.

Talianski umelci sa predvedú aj na divadelných doskách. S tanečným predstavením Pina… lebo Neapol proste nie! zavíta 20. júna do Bratislavy tanečná skupina Movimentoinactor Tetrodanza z talianskeho mesta Pisa. Bábkové predstavenie Vĺčik a mesiac prinesie divadelný súbor L’Asina sull’isola z Montecchia. Divadelníci sa 4. júna predstavia v Štúdiu Tatra v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a 10. júna v Divadle Malá scéna STU v Bratislave.

Súčasťou festivalu Dolce Vitaj bude aj taliansky dizajn a umenie. Talianski dizajnéri sa predstavia napríklad na podujatí Bratislava Design Week. Výstavu diel Marca Kalinku si budú môcť záujemcovia pozrieť v Žiline a talianske umenie sa predstaví aj na výstave Socha a objekt v Grassalkovichovej záhrade v Bratislave.

V rámci festivalu Dolce Vitaj zavíta do Bratislavy taliansky spisovateľ Emanuele Trevi, ktorý predstaví slovenské vydanie knihy Niečo napísané. V Košiciach 24. júna odštartuje výstava o tom, ako sa vyvíjal taliansky jazyk. Výstava potrvá až do 2. augusta.

Neodmysliteľnou súčasťou Talianska je aj gastronómia. Typické jedlá a produkty z tejto krajiny nájdu ľudia od 24. do 28. júna na talianskom trhu Mercanto italiano, ktorý sa bude konať v historickom centre Bratislavy. Návštevníci tu nájdu napríklad taliansky med, údeniny, typickú zeleninu a ovocie, ale aj syry, olivový olej, víno, zaváraniny či bylinky.

Taliani sa predstavia počas júnových dní aj v Poprade, kde sa bude od 17. do 21. júna konať podujatie Viva Italia. Popradské Námestie sv. Egídia bude v tieto dni patriť talianskemu jedlu, vínu i kultúre. Špeciality či typické talianske produkty si budú môcť Popradčania kúpiť počas podujatia Viva Italia v 24 gastronomických stánkoch, ktoré budú otvorené každý deň od 12. do 22. hodiny.

Festival talianskej kultúry 30. júna v Bratislave ukončí koncert talianskeho skladateľa a klaviristu Fabrizia Paterliniho.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk