Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dolce Vitaj - sprievod vlajkonosičov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
12. mája 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Festival Dolce Vitaj prinesie to najlepšie z talianskej kultúry, umenie, emócie a chute

Festival Dolce Vitaj oslavuje tohto roku desiate výročie. Pravidelne prináša výber toho najlepšieho z talianskej kultúry – jej súčasnosť aj tradície, emócie a chute.

Tohto roku je na programe výstava známeho fotografa Maxa Botticelliho, koncert milánskeho klaviristu Federica Albaneseho, tradičná filmová sekcia Cinevitaj, ktorá sa zameriava na kultové diela klasickej kinematografie, profil výrazného dramatika Luigiho Pirandella a výnimočný koncert legendárneho jazzového trubkára Paola Fresu.

„Festival Dolce Vitaj oslavuje tento rok desať rokov svojej existencie prostredníctvom významných podujatí, ktoré prinesú emócie, hudbu, krásu, módu, gastronómiu, výtvarné umenie, film, dizajn a mnoho iných prvkov, charakteristických pre Taliansko. Všetci priatelia talianskej kultúry žijúci na Slovensku tak budú mať oprávnené dôvody sledovať festival, ktorý aj v roku 2017 predstavuje nové a výnimočné osobnosti, akými sú jazzman Paolo Fresu, výtvarník Emilio Isgr?, módny fotograf Max Botticelli, klavirista Federico Albanese a mnoho iných talentov, o ktorých som presvedčený, že naplnia všetky očakávania,“ povedal k aktuálnemu ročníku festivalu Dolce Vitaj! Gabriele Meucci, taliansky veľvyslanec na Slovensku.

Od 3. do 18. júna bude možné vo Dvorane Ministerstva kultúry v Bratislave navštíviť výstavu Maxa Botticelliho, známeho fotografa, ktorý spolupracoval s významnými módnymi domami a návrhármi ako Giorgio Armani, Gianfranco Ferr?, Iceberg, Antonio Marras, Valentino, Kenzo, Albino, Monvieve, Renato Balestra, Gattinoni a Romeo Gigli. Vystavené fotografie budú venované práve móde a zachyteniu jej krásy.

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční 5. júna v Primaciálnom paláci, vystúpi milánsky klavirista Federico Albanese, ktorý na seba výraznejšie upozornil aj spoluprácou s Ludovicom Einaudim. Jeho snové a premyslené skladby odkazujú na skladateľov, akými sú Dustin O’Halloran, Nils Frahm, Michael Nyman e Olafur Arnalds. Vstup na koncert je voľný.

Už tradične festival prinesie aj filmovú sekciu Cinevitaj, so štyrmi výnimočnými dielami klasickej kinematografie. V divadle Aréna sa premietnu zreštaurované digitálne verzie filmov Sladký život Federica Felliniho, Sviatočná jazda Dina Risiho, Konformista Bernalda Bertolucciho a Manželstvo po taliansky Vittoria de Sicu.

Pri príležitosti 150. výročia narodenia spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Luigiho Pirandella sa v spolupráci so Slovenským národným divadlom uskutoční v Modrom salóne večer o jeho živote, s úryvkami z jeho románov a ukážkami z divadelných inscenácií. Uvažovanie o identite, jej hľadaní, postave prozaického autora, ktorý od seba musel odohnať svoje románové postavy, aby ich ako dramatik mohol opäť prijať.

Záver festivalu bude patriť výnimočnému koncertu v podaní legendárneho jazzového trubkára Paola Fresu, ktorý sa predstaví v slovenskej premiére 25. júna vo veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Paolo Fresu vystúpi v hlavnom meste Slovenska spolu s iným výnimočným hudobníkom, gitaristom Bebom Ferrom.

V rámci festivalu Viva Musica! Hudba v sade sa predstaví Bakura ensemble, vzrušujúce zoskupenie, ktoré sa venuje komornej hudbe, vzniklo v roku 2005 ako sláčikové kvarteto na Konzervatóriu Giuseppe Verdiho v Come. Súčasní členovia kvarteta pravidelne spolupracujú so známymi komornými súbormi a orchestrami, s televíznymi a filmovými produkciami a s veľkými osobnosťami talianskej a medzinárodnej hudobnej scény.

Program

3. 6. – 18. 6. Podoby talianskej módy, tvary a emócie v neustálom vývoji – fotografie Maxa Botticelliho výstava – Ministerstvo kultúry Bratislava – vstup voľný (utorok až nedeľa 10. – 18. hod.)

5. 6. Federico Albanese, otvárací koncert festivalu – Primaciálny palác Bratislava – vstup voľný až do vyčerpania kapacity sály, o 19.00 hod.

6. – 22. 6. Cinevitaj, „Sviatočná jazda“ – Dino Risi, „Manželstvo po taliansky“ – Vittorio de Sica, „Konformista“- Bernardo Bertolucci „Sladký život“ – Federico Fellini – Divadlo Aréna Bratislava – platený vstup, o 19.00 hod.

25. 6. Paolo Fresu a Bebo Ferra, záverečný koncert festivalu – Veľké koncertné štúdio SRo Bratislava – platený vstup, od 20.00 hod.

28. 6. Luigi Pirandello, inscenované čítanie – Nová budova SND Bratislava – platený vstup, od 19.30 hod.

30. 6. Bakura ensemble, koncerty, Farský kostol vo Svätom Jure o 19.00 hod. a 1. 7. Sad Janka Kráľa, Bratislava o 17.00 hod., vstup voľný

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X