Festival KlezMORE spája Bratislavu a Viedeň. V hlavnom meste sa predstavia dve rakúske zoskupenia

klezmore festival
ilustračné: www.youtube.com

Bratislava po druhý raz hostí festival židovskej kultúry KlezMORE Vienna & Bratislava, ktorý má v rakúskej metropole už 12-ročnú tradíciu. Novembrová časť uvedie špičky európskej world music, rakúsku jazzovo-klezmerovú formáciu Das Grossmütterchen Hatz Salon Orkestar a zoskupenie Kohelet3 spájajúce muzikantov zo štyroch krajín, informovala o tom Vladimíra Gahérová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Zoskupenie Das Grossmütterchen Hatz Salon Orkestar vedené jeho zakladateľkou, speváčkou a akordeonistkou Franziskou Hatz ponúkne 9. novembra o 19.30 hod. v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava publiku zmes jazzu, klezmeru a balkánskej hudby.

Vokálne zoskupenie Kohelet3 sa na Slovensku predstaví po prvý raz 13. novembra o 19.30 hod. v koncertnej sieni Klarisky. Skupina je známa predovšetkým interpretáciou folklóru z Ukrajiny, Bulharska, Grécka, Grécka a Macedónska.

Prvý koncert bratislavskej časti festivalu odznel v predstihu už 16. októbra. Dátum nebol náhodný, keďže jedna z najznámejších skupín world music na Slovensku, Pressburger Klezmer Band oslavovala v tento deň 20 rokov. Na otváracom koncerte festivalu kapela predstavila svoj nový album Tsvantsik Yorn (v preklade z jidiš 20 rokov). Myšlienka prepojenia viedenského festivalu židovskej kultúry KlezMORE s Bratislavou sa zrodila práve v hlavách členov skupiny Pressburger Klezmer Band a občianskeho združenia Tradition. V roku 2014 sa k už známemu viedenskému podujatiu po prvýkrát pridala aj Bratislava, dodala Gahérová.

Koncerty sa konajú v spolupráci s BKIS a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Hlavného mesta SR Bratislavy – Ars Bratislavensis, Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto a Rakúskeho kultúrneho fóra. Viac informácií o celom festivale možno nájsť na jeho webstránke http://klezmore-vienna.at/ a o bratislavských koncertoch aj na http://www.bkis.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk