Festival Symfónia umenia spríjemní Bratislavčanom začiatok jesene, vypočujú si viac ako 600 umelcov

Symfónia umenia
Foto: symfoniaumenia.sk - koláž Bratislavadeň

Ružinovský festival ponúkne rôzne žánre, ktoré k sebe ladia, veľké hudobné telesá a produkcie. Tešiť sa môžete okrem koncertov na prednášky, divadelné umenie či workshopy.

Do Ružinova zavíta opäť po roku multižánrový festival Symfónia umenia, ktorý bude prebiehať od štvrtka 1. septembra do nedele 11. septembra.

Súčasťou festivalu bude aj umenie z iných krajín vďaka podpore Vyšehradského fondu. Ak máte radi tóny hudby, pozrite si, na čo všetko sa môžete tešiť.

Hudba a umenie z krajín V4

Návštevníci sa môžu tešiť na viac ako 650 umelcov. Uvidíte Štefana Kocána, Agu Zaryan, Robi Botosa, Cigánskych Diablov, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, orchester Slovenskej filharmónie, Maďarský národný zbor či Rozhlasový Big Band Gustava Broma.

Počúvate radi Josého Cura? Svetová hviezda sa po mnohých rokoch vráti do Bratislavy a vystúpi na pódiu pod holým nebom.

Predstavia sa študenti z Poľska, Česka a Maďarska, uznávaní pedagógovia z krajín V4 a umelci z týchto krajín. Nebudú chýbať workshopy pre deti a dospelých, výtvarné a divadelné umenie alebo výstavy. Poľskí, maďarskí a českí umelci budú vystavovať diela v Parku Andreja Hlinku.

Program Symfónie umenia

Organizátori pripravili počas celého festivalu pestrý program. Pozrite si, čo vás ktorý deň čaká.

Štvrtok 1. september

Festival otvorí koncert Elán je klasika: pocta legende v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pred Pradiarňou 1900. Skladateľka Ľubica Čekovská autorsky upravila najznámejšie hity skupiny Elán a koncert vznikol ako prejav úcty k viac ako 50-ročnej kariére slovenskej legendy.

Piatok 2. september

Tento deň bude patriť jazzu z krajín V4. Bude sa pokračovať vystúpením poľskej speváčky Agy Zaryan, ktorú budú hostiť Big band a Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviča.

Návštevníci si vypočujú aj českú speváčku Martu Kloučkovú a hráča na Hammondov organ Ondřeja Pivca. Maďarský klavirista Robi Botos získal v roku 2016 cenu JUNO za najlepší jazzový album roka, jeho hudbu si vypočujete tiež.

Sobota 3. september

Na jednom pódiu po prvýkrát vystúpia spolu tenorista José Cura a Slovenská filharmónia. Cura sa preslávil interpretáciou talianskych a francúzskych opier, najmä Verdiho Othellom a Saint-Saënsovým Samsonom. Svetová hviezda si zaspieva s Evou Hornyákovou a Polinou Shamaevou.

Nedeľa 4. september

Cigánski Diabli a Slovenskí symfonici vám spríjemnia koniec víkendu pred Pradiarňou 1900. Koncert Ohnivá klasika vedie predstaví najznámejšie diela z opery Carmen či klasické, ľudové a populárne melódie.

Pondelok 5. september

The Ladies Ensemble oživia pontón na Štrkoveckom jazere, kde odohrajú svoj koncert Romanca na jazere.

Utorok 6. september

Capella Istropolitana vystúpi pred ružinovskou zbrojnicou.

Streda 7. september

Pódium pri Štrkoveckom jazere bude patriť Bratislava Hot Serenaders a jeho hosťom, vystúpi napríklad s maďarským multiinštrumentalistom Tamásom Ittzésom. Odznie skladba Rhapsody in Blue v pôvodnej verzii, ako bola zahraná na premiérovom koncerte v New Yorku v decembri 1924. Český klavirista Karel Košárek sa predstaví ako sólista.

Štvrtok 8. september

Máte radi filmy? Budete si môcť pozrieť prvú zo série biografií Kena Russela o hudobných velikánoch. Životopisný film Milovníci hudby priblíži život génia Piotra Iľjiča Čajkovskeho. Okrem tohto programu sa môžete tešiť na koncerty maďarských a slovenských sólistov z národných operných domov, ktorí zaspievajú najkrajšie operetné melódie od skladateľov.

Sobota 10. septembra

V priestoroch Csákyho kaštieľa si návštevníci vypočujú dielo Giueseppe Verdiho: Messa da Requiem, ktoré bude venované všetkým obetiam vojnových konfliktov. Všetci účinkujúci umelci sú z krajín V4.

Predstavia sa Maďarský národný zbor, slovenský basista Štefan Kocán, maďarský tenorista István Horváth, česká sopranistka Helena Beránková, poľská mezzospranistka Agnieszka Cząstka-Niezgódka, pod taktovkou slovenského dirigenta Miloslava Oswalda.

Nedeľa 11. septembra

Festival zakončí dielo Camille Saint-Saënsa – Karneval zvierat, ktoré pre detských divákov zahrajú hudobné nástroje a umelci a to na pódiu pri Štrkoveckom jazere.

Symfónia umenia banner
Foto: Cultus Ružinov

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk