Festivalovú sezónu opäť otvorí Bratislavský majáles

Majáles, hudba, diváci
SITA

V poradí ôsmy ročník Bratislavského majálesu sa bude už tradične konať na Tyršovom nábreží na petržalskom brehu Dunaja od 30. apríla do 2. mája.

Koncertný program Bratislavského majálesu odštartuje vo štvrtok 30. apríla krátko po 17. hodine. Na pódiu sa v úvodný deň festivalu predstavia nové kapely, ktoré neskôr vystriedajú legendy bratislavskej punkovej scény. Fanúšikov rozpáli skupina Karpina, ktorá sa vo februári vrátila po niekoľkých rokoch na koncertné pódiá a úvodný večer majálesu zakončí Slobodná Európa.

V piatok 1. mája bude scéna na Tyršovom nábreží patriť špičke slovenskej alternatívnej rockovej scény, sľubujú organizátori. Na Sviatok práce odštartuje hudobný program krátko po 15. hodine katalánska formácia La Troba Kung Fú.

„Barcelončania patria medzi popredných reprezentantov hudobného štýlu katalánska rumba, zahrali si okrem iného aj na festivale Sziget,“ priblížil Milan Vajda. Po prvýkrát sa na festivale predstavia kapely Bad Karma Boy a Chiki liki tu-a, skupiny Medial Banana a Billy Barman sú podľa organizátorov už stálicami majálesu.

Hlavný hudobný program čaká návštevníkov v sobotu 2. mája. Krátko po 15. hodine ho odštartuje piešťanské folkové združenie Slniečko, ktoré si za roky pôsobenia získalo fanúšikov napríklad aj humornými textami z pera Pavla Remiša spievanými v trnavskom dialekte, priblížili organizátori majálesu. Po nich vystúpi nestarnúci Vidiek s Jankom Kuricom.

Vidiek, hudba,
Divákov určite poteší aj vystúpenie skupiny Vidiek. Foto: SITA

Ťahákom sobotného programu bude i česká hudobná legenda Václav Neckař s kapelou Bacily, ktorí sa do Bratislavy vrátia opäť po roku. Ich vystúpenie na vlaňajšom majálese totiž prekazil hustý dážď a silný vietor.

„Koncertné finále festivalu nemôže byť bez kapiel, bez ktorých si dnes nemožno predstaviť azda žiadny hudobný festival na Slovensku – Polemic a Hex. Obe skupiny hrajú už niekoľko rokov v životnej forme, ich play listy sú plné pesničiek, ktorých slová zaručene pozná väčšina publika, a preto sú zárukou výbornej nálady,“ pozýva na majáles Vajda.

Bratislavský majáles vyvrcholí v sobotu večer 10-minútovým ohňostrojom s hudobnou kulisou na motív Ódy na radosť z 9. symfónie Ludwiga van Beethovena.

Organizátori pre návštevníkov Bratislavského majálesu pripravujú aj viacero sprievodných akcií. Slovenské ručné umenie, dizajn, módu či dobré jedlo nájdu návštevníci na kreatívnom trhu Májový džem Vol. 3. Záujemcovia o predajné miesto na trhu sa môžu registrovať u organizátorov do 15. apríla.

Priestor na diskusie o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú aj európsky rozmer, ponúkne vo svojom stane aj Café Európa. Na majáles tento rok prídu aj mladí bratislavskí dobrovoľníci z ID Space Team so svojou tradičnou akciou nazvanou Neleň pre zeleň.

Cyklisti si budú môcť zmerať svoje sily v priateľskej cyklojazde Župná dvadsiatka. Oba brehy Dunaja bude počas majálesu spájať bezplatná lodná doprava. Na festivale nebudú chýbať ani ukážky netradičných športov či stánky viacerých občianskych aktivít.

Bratislavský majáles pripravujú Hlavné mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spolu s viacerými partnermi z verejného, komerčného i neziskového sektora.

„Vstup na všetky podujatia je (dobro)voľný – ak sa vám bude festival páčiť, budete ho môcť priamo na mieste podporiť zaslaním SMS a pri troche šťastia vyhrať aj niektorú zo zaujímavých cien,“ uzavrel Milan Vajda. Informácie o programe, novinkách či účinkujúcich festivalu možno nájsť aj na www.bratislavskymajales.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk