Filharmónia bude mať nového šéfdirigenta. Stane sa ním svetoznámy James Judd

Slovenská filharmónia
SITA

Do nástupu Judda povedie začínajúcu sa 67. sezónu filharmónie ako šéfdirigent ešte Emmanuel Villaume, po jeho odchode bude Slovenská filharmónia rok bez šéfdirigenta.

Britský dirigent svetového mena James Judd nastúpi do čela Slovenskej filharmónie. Šéfdirigentom sa stane od začiatku 69. koncertnej sezóny 2017/2018, teda o dva roky.

Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, klavírny virtuóz a pedagóg Marian Lapšanský, do nástupu Judda povedie aktuálnu začínajúcu sa 67. sezónu filharmónie ako šéfdirigent ešte francúzsky dirigent Emmanuel Villaume, ktorý od sezóny 2013/2014 zastáva post hudobného riaditeľa Opery v Dallase a od aktuálnej koncertnej sezóny je aj šéfdirigentom a hudobným riaditeľom PFK – Prague Philharmonia.

Po jeho odchode bude Slovenská filharmónia jeden rok bez šéfdirigenta. Okrem hostí ju budú dirigovať aj súčasní stáli hosťujúci dirigenti – český dirigent Leoš Svárovský, ktorý je od jari 2014 aj šéfdirigentom Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya a slovenský dirigent Rastislav Štúr, ktorý je aj hlavný dirigent Opery SND.

Podľa Mariána Lapšanského príchod Jamesa Judda do Slovenskej filharmónie uľahčilo i to, že Judd už v Bratislave dirigoval päťkrát, z toho štyri razy vystupoval s orchestrom Slovenskej filharmónie. Slovenské publikum ho mohlo vidieť v rokoch 1994, 1995, 1999, 2011 a tiež tento rok 14. mája na benefičnom koncerte na podporu obnovy Domu Albrechtovcov v Bratislave.

Emmanuel Villaume tu bude celkovo sedem rokov a je to mimoriadne významné obdobie Slovenskej filharmónie. Villaume je nielen skvelý interpret veľkých diel, ale je aj vynikajúci pedagóg, ktorý potiahol orchester Slovenskej filharmónie na možno jeho doterajšie maximum. Preto bolo veľmi ťažké pre nás hľadať za neho náhradu, pokračovateľa,“ povedal pre médiá Marian Lapšanský.

Keďže Villaume má veľký kredit a veľký medzinárodný kredit získala v posledných rokoch aj Slovenská filharmónia, nebolo hľadanie nakoniec až také ťažké, ako si najskôr generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie myslel.

Po mnohých rozhovoroch sme sa zhodli na mene James Judd. Na moju veľkú radosť súhlasil, orchester pozná, štyrikrát dirigoval Slovenskú filharmóniu. Takže s veľkou radosťou som mohol dnes oznámiť, že novým šéfdirigentom od sezóny 2017/18 bude práve anglický dirigent James Judd,“ dodal Lapšanský.

James Judd zahrá so Slovenskou filharmóniou najbližšie ešte pred svojím nástupom za šéfdirigentský pult v máji 2017. Na dvoch dvojiciach abonentných koncertov uvedie Druhú symfóniu Ernö von Dohnányiho a Siedmu symfóniu Ludwiga van Beethovena. V sezóne 2017/2018 bude dirigovať šesť dvojíc abonentných koncertov a tiež otvárací koncert Bratislavských hudobných slávností 2017.

Britský dirigent James Judd je v súčasnosti hudobným riaditeľom Little Orchestra Society New York a hudobným riaditeľom Izraelského symfonického orchestra vmeste Rishon LeZion (ISO).

Vďaka svojej vášnivej muzikalite a charizme na koncertných pódiách, ale aj mimo nich, je vyhľadávaným umelcom. Jeho komunikatívny štýl, nápaditú, originálnu dramaturgiu, mimoriadny vzťah s hudobníkmi a publikom poznajú a oceňujú v koncertných sálach po celom svete,“ priblížila dirigenta v tlačovej správe Slovenská filharmónia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk