Filharmónia oslávi 70. výročie konca vojny

Slovenská filharmónia
ilustračné: SITA

Dvojicou symfonických koncertov oslávi Slovenská filharmónia blížiace sa 70. výročie konca 2. svetovej vojny. Symfonické koncerty zaznejú v bratislavskej Redute vo štvrtok a piatok 16. a 17. apríla o 19. hodine pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera.

Sólistom večerov bude český barytonista Ivan Kusnjer, v ktorého interpretácii zaznie sólový part diela českej skladateľky Sylvie Bodorovej – Terezín, Ghetto Requiem.

Pôvodne sláčikové kvarteto s barytónovým sólom Terezín Ghetto Requiem vzniklo v roku 1998 na objednávku Richarda Phillipsa, riaditeľa hudobného festivalu vo Warwicku, a rýchlo si získalo svetový ohlas. Skladba rozdelená na tri časti je inšpirovaná prvkami kresťanskej a židovskej liturgickej hudby a v textovej zložke latinčinou aj hebrejčinou.

„Terezín Ghetto Requiem je akýmsi hudobným mementom, pretože vždy by sme si mali pamätať to, čo sa stalo a nedopustiť, aby sa to v budúcnosti zopakovalo,“ uviedla tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

Zároveň pripomenula slová skladateľky Sylvie Bodorovej, ktorá o téme diela povedala: „Často jsem se ptala sama sebe, jak mohli lidé připustit to, co se stalo v Terezíně. Kdyby byli tehdy znali ta otřesná svědectví a ještě delší seznamy mrtvých, dokázali by tomu zabránit? Proč to neudělali? Dlouho jsem se bála navštívit památník v Terezíně. Bála jsem se i těch zdí, které toho tolik viděly. Potom jsem si uvědomila, že zabíjel i strach těch ostatních, co žili za hranicemi ghetta. I ten zabíjel, ne jenom nacističtí ,nadlidéʻ.“

Druhým dielom oboch večerov v Slovenskej filharmónii bude Symfónia č. 8 c mol op. 65 od Dmitrija Šostakoviča, dielo, ktoré vzniklo počas okupácie Ruska nacistickými vojskami.

„Skladateľ v tomto období skomponoval dve symfónie – Symfóniu č. 7 C dur op. 60 ,Leningradskúʻ (1942) a skutočne monumentálnu a tragickú Symfóniu č. 8 c mol op. 65 s podtitulom Stalingrad. Symfóniu napísal skladateľ v lete roku 1943, ktoré strávil v Dome skladateľov v Ivanove. Premiéra Symfónie č. 8 c mol op. 65 zaznela 4. novembra 1943 v Moskve pod vedením Jevgenija Mravinského, ktorému je venovaná,“ dodala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk