Filharmónia tento mesiac zahrá pod taktovkou niekoľkých výborných dirigentov. Prvou z nich je Keri-Lynn Wilson

Slovenská filharmónia
ilustračné: SITA

Slovenská filharmónia sa počas prvých decembrových týždňov predstaví s výnimočnými dirigentmi, po Keri-Lynn Wilson zahrá pod vedením dirigentov Juna Märkla a Juraja Valčuhu.

Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Kanaďanky Keri-Lynn Wilson. Dirigentka, ktorá študovala flautu, klavír, husle a dirigovanie na Juliard School of Music v New Yorku, povedie orchester Slovenskej filharmónie na tohtotýždňovej dvojici symfonických koncertov, vo štvrtok a piatok, 3. a 4. decembra.

Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, program koncertov je zostavený z diel dvoch ruských velikánov – Piotra Iľjiča Čajkovského a Dmitrija Šostakoviča. Oba koncertné večery sa v bratislavskom sídle Slovenskej filharmónie, v Redute, začnú o 19. hodine.

Publikum si na úvod vypočuje symfonickú fantáziu Búrka Piotra Iľjiča Čajkovského. Vystriedajú ju Variácie na rokokovú tému. Toto dielo Čajkovskij po premiére prepracoval, zmenil sled variácií, v ktorom sa hrajú dodnes.

Ako ďalej informovala Tolstova, v Slovenskej filharmónii zaznejú Čajkovského variácie v interpretácii rodáka z Turína Umberta Clericiho. Umelec odštartoval svoju sólistickú dráhu ako 17-ročný. Je víťazom viacerých medzinárodných interpretačných súťaží, jediným talianskym čelistom, ktorý zvíťazil na slávnej Medzinárodnej Čajkovského súťaži v Moskve. Predstavil sa po boku svetových orchestrov – Ruského štátneho orchestra Moskva, Filharmónie v St. Peterburgu či Brihgtonskej filharmónie. Umelec, ktorý pôsobí aj ako pedagóg v Sydney, hrá na nástroji Carla Antonia Testoreho z roku 1758.

V druhej polovici koncertu je na programe Symfónia č. 1 f mol Dmitrija Šostakoviča, ktorá už na svojej premiére v roku 1926 v Leningrade zožala obrovský úspech. Šostakovič ju skomponoval ako svoju absolventskú prácu po šesťročnom štúdiu kompozície. Uviedla ju vtedajšia Leningradská filharmónia, dodala Tolstova.

Slovenská filharmónia sa počas prvých decembrových týždňov predstaví s výnimočnými dirigentmi. Po Kanaďanke Keri-Lynn Wilson zahrá 10. a 11. decembra pod taktovkou významného nemeckého dirigenta Juna Märkla a 17. a 18. decembra s Jurajom Valčuhom, slovenským dirigentom, ktorý diriguje viaceré známe európske a americké telesá. Viac podrobností o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk