Slovenskému hercovi a režisérovi Martinovi Hubovi slávnostne odhalili v stredu popoludní pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava. Ocenenie za dlhoročnú umeleckú tvorbu herec dostal od zástupcov Medzinárodného filmového festivalu Bratislava.
Meno Martin Huba pribudlo na chodníku slávy ako ôsme v poradí. Za uplynulé roky odhalili dlaždice Eve Krížikovej, Ladislavovi Chudíkovi, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi, Ivanovi Palúchovi, Emílii Vášáryovej či Márii Kráľovičovej, ktorá prišla Hubovi osobne zablahoželať.
K nedávno jubilujúcej gratulantke sa pripojila aj autorka myšlienky Filmového chodníka slávy a generálna riaditeľka vydavateľstva Star Production. „Nie je to len režisér a nie je to len divadelný a filmový herec, ale je to aj pán profesor a je to pedagóg, a to by som chcela vyzdvihnúť, že všetky svoje vedomosti, všetky tie znalosti a všetku tú charizmu, čo má, odovzdáva ďalším generáciám,“ povedala Mária Reháková.
Na jej slová nadviazal programový riaditeľ MFF Bratislava Pavel Smejkal: „Chcem sa vrátiť k ďakovnej reči, ktorá zaznela na našom festivale v novembri minulého roka, keď sme vyhlasovali laureáta na toto ocenenie. Pán Huba vtedy predniesol skutočne inšpiratívnu reč, v ktorej zaznel motív významu a funkcie umenia ako súčasti širšej verejnej diskusie. Umenie má schopnosť kultivovať túto diskusiu a rozširovať verejný priestor, ktorý zdieľame a myslím si, že málokto stelesňuje tento význam umenia tak, ako práve pán Huba.“
Martin Huba prijal ocenenie s veľkou pokorou. „Je to pre mňa veľká radosť a veľká česť, ale prvá vec, ktorá človeku pri takejto príležitosti zíde na um, je to, či si to človek zaslúži… Spomenie si hneď na množstvo tých, o ktorých je presvedčený, že by mali alebo majú väčšie právo byť na tomto chodníku takto dekorovaní, ale osud rozhodol, ako rozhodol, šťastena rozhodla, ako rozhodla, a mne sa dostalo tej radosti stať sa súčasťou tejto dlažebnej promenády,“ poznamenal čerstvo ocenený herec, ktorý následne v príhovore apeloval predovšetkým na morálku.
„Myslím si, že pri tejto príležitosti by bolo najrozumnejšie a najužitočnejšie pri všetkých tých vzácnych menách, medzi ktorými som sa ocitol, uvedomiť si, že propagovali vždy tie hodnoty a tie, dá sa povedať, základné momenty v našich životoch, v ktoré chcem veriť, že sú správne a že aj vás robili trošku šťastnejšími a možno niečo aj prezradili o nejasnostiach, ktorých sme všetci plní… Týmto vyjadrujem veľkú prosbu k nám všetkým, aby sme nezabudli, a to nielen vtedy, keď sa prejdeme po tomto chodníku, ctiť tie hodnoty, ktoré títo ľudia vyznávali a ktorými nás často zasahovali cez filmy, divadelné predstavenia a cez odkazy v rôznych médiách, ktoré nám prehlbovali a obšťastňovali naše životy. Isteže si vieme mnohí predstaviť desiatky mien, ktoré by tu mohli byť…,“ uviedol herec v príhovore.
„Oni aj vždy boli s nami a verím, že v našich srdciach v tomto okamihu sú a tvoria akýsi základný hodnotový systém, ktorý cez spomienku na umelcov, umenie, film a divadlo v sebe nosíme a môžeme nosiť. Chcem sa preto ešte raz poďakovať a chcem nás všetkých poprosiť, aby sme nezabudli ctiť tie hodnoty, ktorých sú títo ľudia reprezentantmi – to znamená empatie, čiže byť schopný vcítiť sa do pocitu druhého človeka, uvedomiť si, že je veľký rozdiel medzi slasťou a radosťou a uvedomiť si, že človek asi radosť nepocíti nikdy, ak tie statky, ktoré má, ho neblažia, ale znervózňujú. A chcem tým tiež povedať, že k šťastiu patrí aj nevyhnutnosť mať dobrý spánok, teda môcť zaspať s čistým svedomím… Želám nám, aby sa nám to všetkým stále vo väčšej a väčšej miere darilo a nech nám pomáhajú pripomienky týchto mien, ktorých som dnes mal to šťastie stať sa súčasťou,“ uzavrel Martin Huba.