Filozofická fakulta Univerzity Komenského oslavuje okrúhle výročie, študenti sa na nej učia už 100 rokov

Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Foto: UK - koláž Bratislavadeň

Na fakulte ukončilo svoje štúdium okolo 30-tisíc absolventov.

Verili by ste, že modrosivá budova pri Dunaji oslavuje svoje 100. výročie? Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave začala vyučovať 24. októbra 1921.

Fakulta vznikla najmä z dôvodu, že bolo potrebné vzdelávať odborníkov ovládajúcich slovenský jazyk pre úrady a školy vo vtedajšej Československej republike.

Počas prvého roka od otvorenia fakulty sa zapísalo 64 poslucháčov. Vyučovali sa slovanská filológia, história, národopis a hudobná veda. Učivo prednášali českí profesori najmä z Karlovej univerzity.

Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Filozofická fakulta UK v prvých rokoch pôsobenia. Foto: UK

Na Filozofickej fakulte UK vyštudovalo mnoho významných osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a bádanie v mnohých vedných odboroch. Za sto rokov úspešne ukončilo štúdium zhruba 30-tisíc absolventov v rôznych odboroch.

V súčasnosti je možné študovať v 220 študijných programoch. Ako uvádza univerzita na svojom webe, najväčší záujem majú študenti o odbory psychológia, politológia, marketingová komunikácia, žurnalistika a jazyky.

V Aule UK sa v pondelok 25. októbra pri tejto príležitosti uskutoční slávnostné zhromaždenie. Pri príležitosti 100. výročia chystá univerzita taktiež obrazovú publikáciu k dejinám fakulty, vedeckú publikáciu, grafické dielo a pamätnú medailu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk