Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.facebook.com , www.facebook.com , www.facebook.com

Fontána sv. Juraja: Aké legendy sa o nej tradujú a čo má spoločné so Svätým Jurom?

Poznáte príbeh o sv. Jurajovi a fontáne na nádvorí Primaciálneho paláca, ktorá je po ňom pomenovaná?

Renesančná fontána na nádvorí Primaciálneho paláca bola zhotovená v 17. storočí a pripadol jej názov fontána svätého Juraja. Prečo práve tento názov? Znázorňuje boj patróna arcibiskupa Juraja Lippaya, teda sv. Juraja bojujúceho s drakom.

Práve on sedí na koni a kopijou prebodáva jednu z troch hláv príšery, z ktorých vyteká voda. Legenda vraví, že sa na Juraja, 24. apríla rytier otočí, zosadne a kopijou zamáva na všetky svetové strany.

Fontána sv. Juraja.Zdroj: www.facebook.com

Toto umelecké dielo daroval mestu v roku 1929 obchodník Rudolf Wahl. Bolo značne poničené, drak už mal svoje hlavy nadobro odseknuté. Za vydarenú rekonštrukciu do dnešnej podoby vďačíme sochárovi Alojzovi Rigelemu.

Ďalšia legenda je o rytierovi Jurajovi a vraví, že sa mal blízko mesta usadiť trojhlavý drak, ktorý ohrozoval ľudí. Pre pokoj, každý rok na jar vybrali jednu mladú dievčinu, ktorú obetovali drakovi. Meno každej dievčiny, ktorá padla za obeť sa vytesalo do skaly.

Každým rokom pribúdalo na skale čoraz viac mien. Jeden rok mala byť obetovaná dcéra panovníka. A tak sa Juraj vybral do boja a draka nakoniec porazil. Ako odmenu dostal panovníkovu dcéru za manželku. Na jeho pamiatku nazvali oslobodenú osadu Svätým Jurom.

Svätý Jur.Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X