Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Namestie slobody fontana druzba.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.sk
14. novembra 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Fontánu Družba pre rekonštrukciu po celom jej obvode oplotili

Fontánu Družba na Námestí slobody v hlavnom meste SR Bratislave pre rekonštrukciu po celom jej obvode oplotili.

Urobili tak, pre zabezpečenie plynulej práce a bezpečnosti. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave revitalizujú od minulého roka a v súčasnosti končia s druhou etapou. Obnova fontány tak bude posledná fáza revitalizácie tohto priestoru.

Oplotenie bolo treba urobiť pre bezpečnosť a zamedzenie voľného vstupu do jej priestoru. Vo fontáne a jej okolí budú totiž robiť práce spojené s prípravou projektovej dokumentácie. Patria sem najmä sondáže a prehliadky konštrukčných vrstiev bazénov fontány a technológie fontány.

Na oplotení fontány sú nainštalované panely, ktoré zobrazujú históriu námestia, ako aj výkresy návrhu rekonštrukcie fontány Družba vypracované v rámci architektonickej štúdie,“ spomenula Zuzana Onufer s tým, že to bude finančne, technicky a časovo náročná oprava, ktorú naplánovali na budúci rok. Hovorkyňa tiež poznamenala, že architektonické štúdio 20201 + LABAK v koordinácii s hlavným mestom a občianskym združením Dobré m(i)esto založeným spoločnosťou HB Reavis už pracujú na projektovej dokumentácii, ktorá určí spôsob rekonštrukcie.

V súčasnosti je vo fontáne technológia, ktorá je stará, z doby socializmu. Vtedy ešte neboli žiadne limity na hospodárenie s vodou ani s elektrikou. Celé to treba prepracovať a nanovo projektovať,“ spomenul na jar dosluhujúci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Najväčšia fontána v Bratislave, ktorá od roku 2007 nefunguje, by mala byť podľa Nesrovnala moderne riešená. „Dnes už fontány robia tak, že nie sú oddelené od ľudí a majú možnosť mať z nej zážitok, dotknúť sa vody,“ vysvetlil.

Podľa Onufer v rámci druhej etapy revitalizačných prác na Námestí slobody vysadili 5-tisíc štvorcových metrov trávnikov so závlahou, vymenili 3 600 štvorcových metrov betónových povrchov a vybudovali nové workoutové ihrisko vrátane úpravy jeho okolia. „Do ukončenia revitalizácie hlavné mesto vybuduje na námestí záhon zelene so šiestimi stromami na mieste bývalých schodov, vysadí dvadsať nových stromov a opraví dlažbu vo vnútornom okruhu fontány,“ vymenovala hovorkyňa hlavného mesta.

Návrh obnovy Námestia slobody nie je revolučný a neprichádza s niečím zásadne novým, povedal v marci Ivo Nesrovnal. Ako dodal, je to len úprava pôvodného priestoru. „Návrh len potvrdil, že priestor je dobrý taký, aký je. Treba len opraviť mobiliár, do poriadku treba dať aj podlahy,“ poznamenal.

Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť doň život. S postupnou revitalizáciou začal bratislavský magistrát vlani koncom mája. Projekt rozdelili na etapy. V prvej natreli lavičky a vyčistili priestor od graffiti, tento stav však vydržal dva dni, vandali počmárali lavičky, múriky i fontánu. Pre začiatok prác vyčlenilo hlavné mesto v mestskom rozpočte vyše 100-tisíc eur. Sumou 500-tisíc eur prispeje na obnovu námestia i spoločnosť HB Reavis.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X