Fontánu na Námestí slobody chcú obnoviť budúci rok, technológia, ktorá je v nej použitá, pochádza z čias socializmu

Namestie slobody fb 1.jpg
ilustračné: www.facebook.com

Jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave revitalizujú od minulého roka a v súčasnosti končia s druhou etapou.

Fontánu Družba na Námestí slobody v hlavnom meste SR Bratislave chcú obnoviť budúci rok. „Pôjde o finančne, technicky a časovo náročnú opravu. Aktuálne architektonické štúdio v koordinácii s hlavným mestom pracujú na projektovej dokumentácii, ktorá určí spôsob rekonštrukcie,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave revitalizujú od minulého roka a v súčasnosti končia s druhou etapou. Obnova fontány tak bude posledná fáza revitalizácie tohto priestoru. „V súčasnosti je vo fontáne technológia, ktorá je stará, z doby socializmu. Vtedy ešte neboli žiadne limity na hospodárenie s vodou ani s elektrikou. Celé to treba prepracovať a nanovo projektovať,“ spomenul primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Najväčšia fontána v Bratislave, ktorá od roku 2007 nefunguje, by mala byť podľa Nesrovnala moderne riešená. „Dnes už fontány robia tak, že nie sú oddelené od ľudí a majú možnosť mať z nej zážitok, dotknúť sa vody,“ vysvetlil.

Podľa Onufer v rámci druhej etapy revitalizačných prác na Námestí slobody vysadili 5-tisíc štvorcových metrov trávnikov so závlahou, vymenili 3 600 štvorcových metrov betónových povrchov a vybudovali nové workoutové ihrisko vrátane úpravy jeho okolia. „Do ukončenia revitalizácie hlavné mesto vybuduje na námestí záhon zelene so šiestimi stromami na mieste bývalých schodov, vysadí dvadsať nových stromov a opraví dlažbu vo vnútornom okruhu fontány,“ vymenovala hovorkyňa hlavného mesta. Návrh obnovy Námestia slobody nie je revolučný a neprichádza s niečím zásadne novým, povedal v marci primátor Ivo Nesrovnal. Ako dodal, je to len úprava pôvodného priestoru. „Návrh len potvrdil, že priestor je dobrý taký, aký je. Treba len opraviť mobiliár, do poriadku treba dať aj podlahy,“ poznamenal.

Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť doň život. S postupnou revitalizáciou začal bratislavský magistrát vlani koncom mája. Projekt rozdelili na etapy. V prvej natreli lavičky a vyčistili priestor od graffiti, tento stav však vydržal dva dni, vandali počmárali lavičky, múriky i fontánu. Pre začiatok prác vyčlenilo hlavné mesto v mestskom rozpočte vyše 100-tisíc eur. Sumou 500-tisíc eur prispeje na obnovu námestia i spoločnosť HB Reavis Slovakia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk