Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fontany ozivaju.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
BKIS
25. júla 2018 Zaujímavosti od Eva Vašková Diskusia()

Fontány cez leto ožívajú a rozprávajú svoj príbeh

Mestské fontány sú najmä v lete zdrojom príjemného osvieženia sa. Bratislavské kultúrne a informačné stredisko aktuálne „namiešalo“ pri vybraných bratislavských fontánach, zaujímavý kultúrny program, ktorý si môžete vychutnať rovnako ako dobrý letný drink.

Fontány ožívajú, tak sa volá novinka z programového repertoáru festivalu Kultúrneho leta a Hradných slávností. Svoju premiéru odštartovala pri fontáne Žena s krčahom na Františkánskom námestí už v júli. V auguste sa s príbehmi fontán pokračuje.

Už 8. augusta vyrozpráva ten svoj Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí; 19. augusta Fontána s figúrou leva na Námestí SNP a cyklus zakončí Vtáčia fontána na rohu ulíc Ventúrska a Panská v posledný augustový deň.

Fontany ozivaju bkis 1.jpg
BKIS

„Cyklus Fontány ožívajú je novinkou tohtoročného festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava. Každý deň prechádzame okolo bratislavských fontán, no často ich prehliadame. Málokto vie o ich histórii či povesti, ktorá je s danou fontánou spojená. Chceli sme Bratislavčanom a návštevníkom mesta porozprávať ich príbeh pútavou formou, a tak sme ich ‚oživili‘ hudobnou produkciou a výrazovým tancom. Práve vizuálna pútavosť tohto cyklu láka nielen Bratislavčanov, ale aj turistov,“ hovorí Jana Túry z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Cyklus o histórii fontán

Podujatie má teda prilákať nielen „Prešporákov“, ktorí takto môžu objaviť nový rozmer histórie svojho mesta, ale zaujme určite aj návštevníkov mesta. A čo teda púta pohľady najviac?

„Teší nás, že práve atraktívne vizuálne poňatie tohto cyklu priláka často okoloidúcich, ktorí sa neplánovane zastavia a s očarením ‚pozerajú príbeh‘ fontány. Sme radi, že vďaka tomuto cyklu šírime povedomie o histórii nádherných bratislavských fontán,“ dopĺňa Túry.

Fontany ozivaju bkis 2.jpg
BKIS

Výzva pre umelcov

Každé z predstavení je jedinečné, tak ako je jedinečný aj príbeh konkrétnej fontány. Zo strany umelcov si to vyžaduje vždy originálny prístup k jeho umeleckému stvárneniu. Ako organizátori spomenuli, pre umelcov je to skutočná výzva. „Koncept cyklu je zložený z troch častí. Pri nástupe umelci rozložia informačné tabule, ktoré obsahujú informácie o všetkých fontánach zaradených do cyklu Fontány ožívajú. Nasleduje výrazové stvárnenie a vyrozprávanie príbehu fontány. Tretia časť je oslavná, má vyjadriť radosť z vody, ktorá je synonymom života,“ uzatvára Túry.

A keďže leto je práve o radosti z vody, slnka a dlhých, príjemných večerov, tak určite sa oplatí „dať si“ popri tom tekutom aj takéto, kultúrnym šejkrom namiešané, letné osvieženie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X