FOTO: 1. deň protestu učiteľov, takto to vyzeralo

štrajk učiteľov
Pohľad na účastníkov štrajku učiteľov. Foto: SITA

Viac ako 1 000 ľudí sa dnes zišlo na demonštrácii učiteľov na Námestí SNP v Bratislave. Učitelia vyjadrovali hlasným trúbením či štrnganím na zhromaždení svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva. Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi „Učitelia si zaslúžia viac“, „Štrajkom k zmene“ či „Progres je nevyhnutný“. V ich rozhovoroch často zaznieva aj potreba vydržať v štrajku dlhšie. Demonštráciu organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov.

Medzi učiteľmi bol v dave aj veľký počet študentov. Svojich učiteľov prišli podporiť napriek chladnému počasiu a dažďu. Na pódiu vystúpili hlavné tváre Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman a Branislav Kočan. Učitelia zdôrazňovali najmä podporu ľudí, za ktorú ďakujú. Iniciatívu slovenských učiteľov v jej aktivitách podporujú napríklad Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play, herci Richard Stanke a Juraj Kemka či majster sveta v ľadovom hokeji 2002 Michal Handzuš.

Podporu jej vyjadrili aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Nové školské odbory a Slovenská komora učiteľov. Rovnako tak Študentská rada vysokých škôl, Asociácia stredných zdravotníckych škôl, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici, Kampaň A DOSŤ!, Nadácia pre deti Slovenska, Iniciatíva Veda chce žiť a viacero ďalších.

Dnes sa zároveň začal aj štrajk učiteľov. Ako povedal Vladimír Crmoman z iniciatívy, dnes ostalo zatvorených približne 300 škôl, ostatné nahlásené školy sú v obmedzenej prevádzke. Celkovo sa dodnes na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 454 učiteľov zo 731 škôl.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk