FOTO: Antifašistický protest v Bratislave prilákal viac ako tisíc ľudí

Antifašistický pochod
Účastníci protestu Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete!, ktorý bol organizovaný v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb. Foto: SITA

Pochod s názvom Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete! sa včera v Bratislave začal o 18.15 hod. z Námestia Slovenského národného povstania.

Dav prešiel cez Michalskú ulicu, Hviezdoslavovo námestie a Laurinskú naspäť na Námestie SNP, kde protestné zhromaždenie pokračovalo hudobnou párty. Pochod uličkami historického centra mesta bol pokojný a bez konfliktov, na jeho priebeh dohliadali policajné hliadky.

Protestnú antifašistickú akciu zvolali organizátori na Facebooku v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb, v ktorých strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko získala 8,04 percenta hlasov.

„Pochod je reakciou na parlamentné voľby, v ktorých sa prvýkrát od roku 1945 dostali fašisti do parlamentu,“ priblížil jeden z organizátorov pochodu Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov.

„Chceme takto ukázať, že sú na Slovensku ľudia, ktorí sa proti fašizmu vždy postavia a budú obhajovať myšlienky európskeho humanizmu, ktoré boli ťažko vybojované za posledné desaťročia“ povedal ešte pred pochodom Mihály. Ako dodal, výsledok parlamentných volieb akceptujú, no takýmito aktivitami chcú zmobilizovať verejnosť.

Včerajší protestný pochod je podľa Mihályho hlavne symbolickým aktom. „Máme ambíciu zmeniť myslenie ľudí, radi by sme na tejto myšlienke stavali alternatívy a pokúsili sa vymyslieť, čo by sme mohli urobiť ďalej,“ reagoval Mihály na otázku, či má pochod ambíciu ovplyvniť myslenie ľudí v prípade, že by sa konali predčasné voľby. Takáto situácia by sa mohla stať, ak by sa víťazom volieb nepodarilo zostaviť vládu.

Na pochode s názvom Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete! sa včera podvečer zúčastnilo vyše tisíc ľudí. Svoj názor vyjadrili transparentmi s nápismi Stop fašizmu či obrázkami preškrtnutého hákového kríža. V dave pochodovali prevažne mladí ľudia, ale objavili sa tam aj mamičky s deťmi či seniori. Iniciatívu prišli podporiť aj známe tváre, objavil sa tam napríklad bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk