Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90. výročie autobusovej dopravy v Bratislave
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
19. mája 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skdpb.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

FOTO: Autobusová doprava v Bratislave oslavuje 90. výročie

V stredu 10. mája uplynulo 90 rokov od spustenia prvej autobusovej linky v bratislavskej mestskej hromadnej doprave. Významné výročie si Dopravný podnik Bratislava (DPB) pripomína 19. – 21. mája. Pre všetkých nadšencov verejnej dopravy vystaví na nádvorí Starej radnice unikátny autobus Praga RND. Tieto typy autobusov totiž jazdili po Bratislave ako prvé.

Aj napriek tomu, že vo svojich začiatkoch mestská hromadná doprava nerátala s autobusovou dopravou a jej uplatnenie bolo ako doplňujúci dopravný systém, dnes patrí k neodmysliteľnej súčasti MHD v Bratislave. Veď len v roku 2016 sa práve autobusová doprava podieľala v najväčšej miere až 66,48 % na celkových odjazdených výkonoch MHD, čo predstavuje 28 mil. 382 000 vozokilometrov a 143 mil. 844 000 prepravených cestujúcich.

90. výročie autobusovej dopravy v Bratislave
Vodič historického autobusu Praga RND na nádvorí Starej radnice víta cestujúcich pred jazdou. Foto: SITA

DPB pripravil pre cestujúcu verejnosť zaujímavý program osláv 90. výročia počas celého víkendu. Nadšenci verejnej dopravy si môžu pozrieť počas celého víkendu vystavený historický autobus Praga RND, ktorým sa bude môcť cestujúca verejnosť aj previezť. Okružné jazdy začali z nádvoria Starej radnice v piatok o 11.30 a o 12.00 hod., v sobotu o 14.00, 14.30 a o 15.00 hod., v nedeľu o 11.00, 11.30 a o 12.00 hod. Kapacita vozidla je maximálne 20 ľudí.

90. výročie autobusovej dopravy v Bratislave
Historický autobus Praga RND na nádvorí Starej radnice. Foto: SITA

„Aj takýmto spôsobom môžeme verejnosti pripomenúť históriu, keď vozidlá tohto typu jazdili po starej Bratislave. Želáme si, aby sme mohli služby cestujúcej verejnosti poskytovať ešte ďalších 90 rokov a viac a neustále mestskú hromadnú dopravu skvalitňovať,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Milan Urban.

90. výročie autobusovej dopravy v Bratislave
Zľava: Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a generálny riaditeľ DPB Milan Urban s dobovými cestovnými lístkami v historickom autobuse Praga RND. Foto: SITA

Pripravená je aj výstava perokresby autobusov bývalého zamestnanca DPB Jaroslava Matúšeka. Pre deti, ale aj dospelých budú nachystané rôzne historické komponenty z autobusov, ako sú napríklad volant, označovače na cestovné lístky – prierez starých a nových, starý motor autobusu alebo starý palubný počítač. Pre najmenších bude pripravený detský kútik. Počas piatka jazdí zadarmo aj špeciálny Cabriobus okružnými trasami po centre mesta do 19.00 hod. zo zastávky SND.

90. výročie autobusovej dopravy v Bratislave
Historický autobus Praga RND na Kamennom námestí. Foto: SITA

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X