Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deň otvorených dverí, hrad, parlament
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
2. septembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

FOTO: Brány parlamentu aj Bratislavského hradu sa otvorili pre širokú verejnosť

Tisíce návštevníkov, otvorené poslanecké kluby, ale aj prehliadka priestorov, ktoré sú počas roka pre verejnosť zatvorené – to boli lákadlá Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR a na Bratislavskom hrade, ktorý sa vždy koná symbolicky 1. septembra na Deň Ústavy Slovenskej republiky. Kancelária NR SR pripravila bohatý program, ktorý reflektoval záujmy nielen dospelých, ale aj detí. Brány parlamentu a Hradu sa pre návštevníkov otvorili v sobotu o 9.30 hod. Parlament bol pre verejnosť otvorený do 17. hodiny a Bratislavský hrad do 18. hodiny. Pre najmenších bol pripravený detský kútik, pre mamičky je pripravená zóna na dojčenie a prebaľovanie bábätiek.

Milovníci slovenskej histórie, najmä tej novodobej, ocenili mimoriadne historické kúsky z obdobia nášho parlamentarizmu. Kancelária Národnej rady SR sprístupnila zaujímavú výstavu s názvom 75 rokov spolu a 25 rokov vedľa seba – spoločné storočie. Parlamentný archív sa podujal prvýkrát vo svojej histórii vystaviť viacero unikátnych dokumentov spojených s týmito míľnikmi našej štátnosti. Počas Dňa otvorených dverí záujemcovia uvidia originály písomností Klubu slovenských poslancov, ktorý od novembra 1918 fungoval pri najvyššom československom zákonodarnom orgáne Národnom zhromaždení v Prahe. Sprístupnené počas dňa budú aj písomnosti Slovenskej národnej rady, ktorá musela okamžite reagovať na situáciu na Slovensku po okupácii Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968.

Bohatý program

Okrem toho areál Národnej rady SR a Bratislavského hradu v sobotu patril našim záchranným i obranným zložkám, hasičom a aj policajtom, ktorí pripravili pre záujemcov bohatý program. Ministerstvo obrany SR prvýkrát v Bratislave predstaví prototyp bojového vozidla 8×8, na vývoji ktorého sa podieľajú slovenské zbrojárske firmy. Zároveň bude mať rezort prezentáciu rôznych aktivít aj zbrojárskej techniky. Ministerstvo vnútra SR prekvapí viacerými dynamickými ukážkami.

„Parlament opäť napadli ‚teroristi‘, ktorých z vrtuľníka a pomocou vycvičených psov zneškodnili špeciálne policajné zložky. Na terase parlamentu mal úrad na ochranu ústavných činiteľov pristavenú techniku – pancierovanú limuzínu, policajné autá, motorky, pre deti mali pripravené malé statické ukážky,“ približuje Kancelária NR SR. Záchranári si pripravili záchranársky stan, kde záujemcov učili, ako správne poskytnúť prvú pomoc či ako oživiť človeka. Lesníci a poľnohospodári mali pripravenú lesnú škôlku, kde si deti mohli preveriť svoje vedomosti nielen o našej pôde, ale aj zistiť a naučiť sa rozoznať rôzne semienka a rastliny. Na Bratislavskom hrade boli výnimočne aj zvieratá, predstavili sa tam naše národné plemená zvierat.

„Som rád, keď miesta, ale aj veci môžu práve prostredníctvom takýchto aktivít získať nový rozmer. Aj preto sme sa rozhodli hradnému vrchu vrátiť atmosféru, kde sa ľudia môžu stretávať a zažiť spolu niečo pekné. Po Vianočných trhoch je takouto príležitosťou aj Deň otvorených dverí. Všetkých nás bude tešiť, ak si každý návštevník nájde to svoje. Od prehliadky priestorov parlamentu, cez obdiv k známym umeleckým dielam, či nahliadnutie do čarovných reprezentačných priestorov Bratislavského hradu, ktoré sú pre verejnosť otvorené len raz do roka,“ povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Na Dni otvorených dverí sa podieľalo viac ako 400 zamestnancov Kancelárie Národnej rady SR a pomáhajú im aj desiatky zamestnancov z iných rezortov. Všetky aktivity robia výlučne vo vlastnej réžii.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X