FOTO: Bratislava má mnoho tajných zákutí. Centrum mesta ukrýva Eleonórin dvor či staromestský archív

Utajené zákutia Starého Mesta
Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy - koláž Bratislavadeň

O niektorých častiach Starého Mesta nikto nevie. Mnohé z nich stoja za zmienku i návštevu.

Ak sa radi túlate uličkami mesta a objavujete nové miesta, určite čítajte ďalej. Dnes vám predstavíme štyri utajené zákutia Starého Mesta – Eleonórin dvor, staromestský archív, terasový dom na Medenej ulici a dom na Šulekovej ulici.

Eleonórin dvor

Eklektická vilka v lesoparku patrí ku skrytým klenotom Starého Mesta. Jej majiteľom je Ekonomická univerzita v Bratislave a stavbu využíva na reprezentačné účely. Neďaleko vilky stoja internáty pre študentov.

Ako uvádza Staré Mesto na svojom webe, počiatky vilky siahajú do konca 19. storočia, keď člen významnej belgickej rodiny Hugo Moritz von Saint Genois d´Anneucourt kúpil pozemok. V tom čase sa na ňom nachádzal len drevený letohrádok.

Stavba prešla rekonštrukciou. Jej súčasťou bol veľký park s jazierkami a rybníkom či žrebčín so 40 anglickými plnokrvníkmi. Jeho pozostatky je dodnes možné na pozemku nájsť.

Vilka nesie meno po majiteľovej manželke Eleonóre von Wachtler. Keď sa dvojica spoznala, Eleonóra bola vydatá za svojho bratranca. Hugovi a Eleonóre sa narodila nemanželská dcéra Mauricette. Nakoniec sa dvojici podarilo zosobášiť, no ich šťastie netrvalo dlho. Tri roky po svadbe Hugo ochorel a zomrel na zápal pľúc.

Po smrti Huga sa Eleonóra opäť vydala, s druhým manželom prežila dlhých 46 rokov. Je pochovaná na cintoríne pri Kozej bráne. Po 2. svetovej vojne prišli potomkovia rodiny o všetky majetky a vilka chátrala. Istý čas slúžila ako ubytovňa pre robotníkov a uvažovalo sa nad jej zbúraním. Stavbu sa však podarilo zachrániť a v roku 1996 prešla komplexnou rekonštrukciou.

Utajené zákutia Starého Mesta
Eleonórin dvor. Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy

Staromestský archív

Vedeli ste, že Staré Mesto má jeden z najrozsiahlejších a najvzácnejších archívov? Sú v ňom dokumenty o Michalskej bráne, Bratislaskom hrade, palácoch či mestských vilách.

Archív nájdete v podzemí Jurenákovho paláca na Vajanského nábreží v budove, kde v súčasnosti sídli miestny úrad. Po 1. svetovej vojne slúžila budova ako sídlo Živnostenskej banky, z tohto obdobia pochádza aj masívny trezor.

Utajené zákutia Starého Mesta
Staromestský archív. Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy

Terasový dom na Medenej ulici

Na Medenej ulici č. 21 sa nachádza zaujímavý terasový dom. Je dielom architektov Štefana Svetka a Juliána Hauskrechta.

Projekt prešiel kolaudáciou v roku 1974. Dom bol dokončený po troch rokoch realizácie. Osemposchodovú budovu tvoria dva bloky. Majú jedno vertikálne jadro a sú vzájomne prepojené presklenými chodbami.

V dome je 37 bytov a v podzemí niekoľko boxových garáží. Architekt prezradil, že pôvodne malo byť v dome o 5 bytov menej, ale záujem o bývanie vo vtedajšej novostavbe bol obrovský. Na prízemí sa kedysi nachádzal obchod s hudobnými nástrojmi, dnes je tam kaviareň.

Utajené zákutia Starého Mesta
Terasový dom na Medenej ulici. Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy

Dom na Šulekovej ulici

Na rohu ulíc Šulekova a Zrínskeho stojí netradičný dom. O pôvode domu sa veľa nevie. Je zjavné len to, čo vidíme zvonku – stavba s prvkami secesie roky chátrala.

Dom vyrástol v roku 1910, no bližšie podrobnosti nie sú známe. Nie je zrejmé ani to, prečo sa stavba nachádza v tesnej blízkosti cintorína pri Kozej bráne.

Dom má tri podlažia a je v ňom osem bytov. V roku 1980 bol dom na Šulekovej ulici vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Utajené zákutia Starého Mesta
Dom na Šulekovej ulici. Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk