FOTO: Bratislavčan cestoval počas koronavírusu do Číny. V lietadle bolo nakazených 9 pasažierov a 1 letuška

Let z Bratislavy do Číny počas koronavírusu
Foto: Facebook/ Warsaw Chopin Airport, Pavol K.

Pavol má 28 rokov a pochádza z Bratislavy. V Číne pracoval minulý rok, mal kontrakt na 1 rok. Našiel si tam však priateľku a rozhodol sa, že sa chce v Číne usadiť natrvalo. Vo februári prišiel na pár mesiacov na Slovensko. Letieť späť mal na jar a jeho cieľová destinácia bola čínske mestečko Tianjin, ktorý je blízko Pekingu.

2 zrušené lety

Májový let Pavlovi zrušili pre koronavírus. Lietadlá vôbec nelietali a ostal „uviaznutý“ na Slovensku. Situácia bola vážna a rozhodol sa, že s cestovaním počká radšej do začiatku jesene.

Zabookoval si teda nový let v septembri s 1 prestupom. Zrušili mu aj ten. Nakoniec sa mu podarilo vycestovať až v októbri, letel priamym letom z Varšavy to Tianjinu. Mal veľké šťastie, všetky lety do Číny v ďalšie dni boli zrušené.

Funguje to totiž tak, že letecká spoločnosť povolí 1 let za 2 týždne. Ďalšie lety boli zrušené, pretože bolo nakazených viac ako 5 osôb. Aby mohli teda cestujúci odletieť, musí byť z predchádzajúceho letu zrejmé, že počet nakazených osôb bol menej ako 5.

Pred a po ceste lietadlom

Pavla sme sa pýtali, ako to vyzeralo na palube lietadla. „Lietadlo bolo plné, iba niektoré miesta boli voľné. Rúška sú povinné na celej ceste,“ opísal. Let trval zhruba 10 hodín.

Let z Bratislavy do Číny počas koronavírusu
Pavol letel z Varšavy do Číny 10 hodín. Foto: Pavol K.

Predtým, než nastúpi pasažier na palubu, musí mať negatívny test na koronavírus, ktorý nemôže byť starší ako 72 hodín. Pavol si testy vybavoval cez súkromné laboratórium.

Po vystúpení z lietadla všetkých cestujúcich ihneď brali bokom. Museli vyplniť cestovný formulár a následne im robili odbery, ktoré boli pre pasažierov bezplatné. Dvomi autobusmi viezli všetkých do hotela, kde mali stráviť nasledujúce 2 týždne v izolácii od okolia.

Ako prebieha karanténa

Pavol nemal na výber hotel, kde strávi karanténu po príchode do krajiny. Mal na výber z 2 typov izieb. Prvý typ stál 500 eur, druhý typ izby, ktorý bol lepšie vybavený, 700 eur. Celý „pobyt“ v hoteli si musia hradiť cestujúci. Hotel bol na okraji mesta, priamo v Pekingu by stála jedna izba vyše 1000 eur.

Izba na karanténe má všetko, čo klasická hotelová izba – postele, stolík, stôl, skrine, toaletu. Nemá nijaký balkón, iba okná.

Let z Bratislavy do Číny počas koronavírusu
Izba v hoteli, v ktorej musia všetci cestujúci ostať v povinnej karanténe. Foto: Pavol K.

Na raňajky majú väčšinou ryžovú polievku, buchtu, vajíčka, šunku, zeleninu. Na obed a večeru pol ryby, pol mäsa, zeleninu, ryžu. Personál nosí cestujúcim jedlo trikrát denne. Položí im jedlo na drevené stolíky pred dvere, aby neprišli s nikým do kontaktu.

Let z Bratislavy do Číny počas koronavírusu
Čínska strava počas karantény. Foto: Pavol K.
Let z Bratislavy do Číny počas koronavírusu
Čínska strava počas karantény. Foto: Pavol K.

Cestovali s nakazenými

Cestujúcim, ktorým bol diagnostikovaný pozitívny test na koronavírus ešte na letisku, museli na druhý deň opustiť hotel a brali ich rovno do nemocnice.

Zistilo sa, že niektorí čínski občania, ktorí sa vracali z Ukrajiny a leteli rovnakým lietadlom ako Pavol, boli nakazení. Aktuálne je 9 nakazených pasažierov z Pavlovho letu, z personálu bola nakazená 1 letuška.

Pavlovi ostáva do konca karantény ešte pár dní. Na konci musí podstúpiť opätovné testy na koronavírus. Ak bude zdravý, môže vycestovať do krajiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk