FOTO: Na Bratislavskom hrade sa ľudia lúčia s prezidentom Michalom Kováčom

ÚMRTIE: Rozlúčka verejnosti s M. Kováčom
SITA

Verejnosť má dnes do 18. hodiny možnosť sa prísť rozlúčiť s prvým prezidentom SR Michalom Kováčom, jeho rakva je vystavená na Bratislavskom hrade.

Prvý slovenský štátny pohreb sa začal stredajšou verejnou rozlúčkou na hrade. Vzdať úctu prvému prezidentovi samostatnej Slovenskej republiky prichádzajú ľudia všetkých vekových kategórií, hlavne však tí starší. Na verejnej rozlúčke sa zúčastnili aj deti v sprievode učiteľov, vojaci v uniformách či pracovníci zahraničných ambasád.

ÚMRTIE: Rozlúčka verejnosti s M. Kováčom
Náštevníci počas verejnej rozlúčky s telesnými pozostatkami exprezidenta Michala Kováča v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Foto: SITA

Pri vchode do siene aj pri rakve stojí čestná stráž. Do Rytierskej siene prichádzajú ľudia jednotlivo alebo v skupinkách, najviac po desať ľudí. Prezidentovi nosia kvety alebo sa len pomodlia pred rakvou. Občania sa môžu prísť s Michalom Kováčom rozlúčiť do 18. hodiny.

Poslednýkrát sa verejnosť bude môcť s prezidentom rozlúčiť vo štvrtok. Doobeda budú rodine kondolovať jej hostia, rôzni bývalí i súčasní politici, súčasný i bývalí prezidenti či rôzne zahraničné delegácie.

ÚMRTIE: Rozlúčka verejnosti s M. Kováčom
Pred rakvou sa niektorí ľudia aj pomodlili. Foto: SITA

Truhlu naložia na lafetu delostreleckej húfnice z fondu Vojenského historického múzea v Piešťanoch pred 12. hodinou. K prezidentskému palácu bude lafetu zahalenú štátnou vlajkou ťahať vojenské vozidlo. Smútočný pochod začne o 12. hodine, päť minút ho bude sprevádzať zvuk zvonov.

Približne o 13. hodine zaznie hymna a po minúte ticha bude vypálených 20 delostreleckých sálv z nábrežia Dunaja. Omša sa bude konať v Dóme, kde má prístup aj verejnosť, pokiaľ sa tam nezmestí, môže ho sledovať vonku na veľkoplošnej obrazovke.

ÚMRTIE: Rozlúčka verejnosti s M. Kováčom
Príslušníci čestnej stráže stoja pri rakve s telesnými pozostatkami exprezidenta Michala Kováča počas verejnej rozlúčky v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Foto: SITA

Pohreb bude súkromný, uskutoční sa po 16. hodine na Ondrejskom cintoríne v kruhu najbližšej rodiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk