FOTO: Bratislavský kraj rozdal ocenenia za kvalitnú obnovu stavieb, v rebríčku sa umiestnil Pezinok či Modra

Ocenenie za príkladnú obnovu za rok 2020
Foto: prikladnaobnova.sk

Ocenenie za rok 2020 získalo šesť stavieb v Bratislavskom kraji.

Víťazmi príkladnej obnovy v Bratislavskom kraji (BSK) získali Kaplnka Umučenia – Chválanská kaplnka v obci Studienka, neorenesančný dom na námestí v Modre (dnes vinárstvo), meštiansky dom na námestí v Modre (dnes penzión a vinotéka), Božia muka Najsvätejšej Trojice v Moste pri Bratislave, uličná fasáda a prejazd historickej radnice vo Svätom Jure a renesančná šľachtická kúria na námestí vo Svätom Jure (dnes penzión a reštaurácia).

Prvé miesto obsadila kúria vo Svätom Jure, za ktorú zahlasovalo najviac divákov. Predseda BSK Juraj Droba uviedol na margo súťaže, že historické stavby či vinohradnícke domy prispievajú k rozvoju turizmu v kraji a spoluvytvárajú jedinečný obraz našich obcí a miest.

Organizátorom súťaže je Academia Istropolitana Nova v spolupráci s BSK a s Prvou stavebnou sporiteľňou.

Kúria vo Svätom Jure

Zichyovská kúria sa pôvodne nazývala Illesházyovská kúria. V budove sídli od roku 1865 mestská správa. Na účely radnice sa prestavala v rokoch 1863 – 1865, prestavbu inicioval Ignác Feigler.

Fasáda budovy prezentuje eklektickú výzdobu vytvorenú rodinou Feiglerovcov. Komplexná obnova fasády prebiehala vo viacerých fázach medzi rokmi 2013 až 2020. Zreštaurovali sa vstupná brána, okná, erb mesta či všetky omietky.Vlastníkom budovy je Svätý Jur.

Ocenenie za príkladnú obnovu za rok 2020
Víťaz súťaže. Foto: prikladnaobnova.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk