Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnova horaren pekna cesta.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, koláž BratislavaDen.sk
22. júla 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Budova pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste bude obnovená

Z pôvodnej horárne sa dodnes zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice.

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy pripravujú obnovu budovy pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste.

Bývalá horáreň bude slúžiť verejnosti ako pavilón na trávenie voľného času s grilovaním či ochutnávkou vína. Bude tiež zázemím pre ľudí vyrážajúcich do mestských lesov za turistikou či na bicykloch.

Projektová dokumentácia

Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave pripravili štúdiu a projektovú dokumentáciu pre úpravu horárne a okolia v priestore bývalých muničných skladov na Peknej ceste v Krasňanoch.

Z pôvodnej horárne sa dodnes zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice, ktoré však nie sú využívané napriek tomu, že ich okolie navštevujú stovky Bratislavčanov, ktorí trávia voľný čas v mestských lesoch. Ako agentúru SITA informovala manažérka komunikácie Metropolitného inštitútu Bratislavy Marcela Glevická, s obnovou horárne chcú začať ešte v tomto roku, pričom sa počíta s úplným zachovaním pôvodných priestorov pivnice.

Budova horarne v sucasnom stave _upr.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Bude tiež zabezpečená sanácia muriva a podláh, doplnené osvetlenie, aby priestory mohli byť prístupné ľuďom. Terajšia pivnica bude tvoriť podnož novonavrhovaného priestoru pre centrálne umiestnený grilovací altánok. Prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy odkazuje na pôvodný vzhľad budovy.

Prírodný charakter

Niekdajšia horáreň je z prelomu 19. a 20. storočia. Neskôr ju nahradila nová horáreň a budova pôvodnej bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov.

Kľúčom návrhu bolo vyzdvihnutie pôvodného genia loci a pokorný prístup, aby návrh dal vyniknúť existujúcemu okoliu, citlivo rešpektoval prírodný charakter miesta a jeho špecifickú polohu v lese,“ uviedol riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr.

Odkaz minulosti

Na zastrešenie objektu budú použité transparentné vlnité dosky, ktoré celý vnútorný priestor ochránia pred dažďom, zabezpečia presvetlenosť priestoru a ukážu drevenú konštrukciu krovu. Zariadenie interiéru bude pozostávať z prenosného mobiliáru využiteľného aj na priestranstve pred pivnicou.

Architekti, ktorí navrhovali toto riešenie, zohľadnili naše požiadavky, vďaka ktorým sa snažíme zachovať alebo odkázať na minulosť tohto priestoru. Napríklad pri demontáži havarijného stavu nadzemného podlažia objektu sa uchovalo 40 paliet tvrdých tehál klingeriek s razbou z roku 1900, ktoré budú v návrhu využité,“ informoval Mazúr.

Vizualizacia pekná cesta horaren jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Rovnako sa pri obnove priestoru snažíme zachovať aj maximum existujúceho lokálneho materiálu, ktorý na mieste je. Väčšinu použijeme na spevnenie plôch v okolí, aby mohli byť využívané ako pobytové terasy,“ dodal.

Ihrisko aj ohniská

Na upravené spevnené a vyrovnané trávnaté plochy pribudnú viaceré herné a športové plochy, ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezačky pre deti a sfunkční sa aj studňa.

Pribudnú stojany na bicykle aj suché toalety. Všetky prvky sú navrhnuté z prírodných alebo prírodne blízkych materiálov a rovnako sa snažia reflektovať históriu miesta.

Teším sa, že tento pekný kúsok lesa na pomedzí novomestských a račianskych vinohradov, môžeme opäť sprístupniť ľuďom, ktorí na Peknej ceste trávia čas. Na jar sa nám podarilo otvoriť novú cestu cez bývalé muničné sklady, odviezli sme vtedy z tohto územia tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí. Niekoľko budov sa už nedalo zachrániť, preto som rád, že práve horáreň s klenbovými pivnicami bude opäť slúžiť ľuďom,“ dodal riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X