FOTO: Ceny Slovenských pohľadov za rok 2018 sú už odovzdané najlepším tohtoročným autorom slovenskej literatúry

Matica slovenska titulka ocenenie najlepsich literatov.jpg
Foto: Matica slovenská

Najlepší tohtoroční autori súčasnej slovenskej literatúry, ktorých tvorba sa vyznačuje najvyššou úrovňou, dnes získali Ceny Slovenských pohľadov za rok 2018.

Z rúk zástupcu šéfredaktora Slovenských pohľadov Štefana Haviara a správcu Matice slovenskej Maroša Smolca si ich v Zichyho paláci v Bratislave prevzalo 6 literárnych osobností. V kategórii Próza získal cenu Miroslav Danaj, v kategórii Poézia Zlata Matláková, za Literárnu kritiku a históriu si ocenenie zaslúžil Dalimír Hajko.

Ocenen├s_cenami_sp.jpg
Foto: Matica slovenská

V našej literatúre je len zopár špičkových autorov, ktorí sa venujú písaniu takého náročného a súčasne spoločensky prospešného prozaického žánru, akým sú aforizmy, epigramy a sentencie. Miroslav Danaj k takýmto odvážlivcom patrí. Verše Zlaty Matlákovej, tak ako aj poetka sama, inklinujú k výtvarnému umeniu. A Dalimír Hajko vo svojej tvorbe precízne analyzuje mnohovrstevné problémy vzťahu človeka k vonkajším kultúrnospoločenským pohybom u nás i vo svete,“ uviedol prvú trojicu ocenených literátov Štefan Haviar.

V Eseji a publicistike ocenili Gabrielu Rothmayerovú a v kategórii Preklad Ingrid Skalickú. Udelená bola aj Cena za celoživotné dielo, ktorú zaslúžene dostal Milan Zelinka a ktorú prevzal jeho syn.

Esej_a_publicistika_gabriela_rothmayerov├i.jpg
Foto: Matica slovenská

Tvorba Gabriely Rothmayerovej je priamočiaro úprimná, obohatená sviežim jazykom a humorno-satirickou metaforou. Redakčná a korektorská práca Ingrid Skalickej patrí svojou profesionalitou a precíznosťou k tomu najlepšiemu v danej problematike na Slovensku. A v tvorbe Milana Zelinku máme príležitosť stretnúť sa s vynikajúcim rozprávačom, ktorý sa nevídanou ľahkosťou dokáže vnoriť do zložitosti ľudskej duše a komplikovaných vzťahov,“ dodal Haviar.

Preklad_ingrid_skalick├i.jpg
Foto: Matica slovenská

O tohtoročných cenách rozhodla redakčná rada časopisu, ktorý patrí do portfólia Matice slovenskej. Všetci autori literárne prispeli k zachovaniu vysokej úrovne Slovenských pohľadov, najstaršieho slovenského časopisu pre literatúru, vedu a umenie. Oceňovanie domácich autorov Cenami Slovenských pohľadov bolo finančne podporené aj Národnou bankou Slovenska. V závere slávnostného podujatia vystúpil sólista Opery SND Ivan Ožvát.

Liter├irna_kritika_a_hist├│ria_dalim├sr_hajko.jpg
Foto: Matica slovenská
S├│lista_opery_snd_ivan_o┼zv├it.jpg
Foto: Matica slovenská

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk