Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matica slovenska titulka ocenenie najlepsich literatov.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Matica slovenská
5. decembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk, Matica slovenská Diskusia()

FOTO: Ceny Slovenských pohľadov za rok 2018 sú už odovzdané najlepším tohtoročným autorom slovenskej literatúry

Najlepší tohtoroční autori súčasnej slovenskej literatúry, ktorých tvorba sa vyznačuje najvyššou úrovňou, dnes získali Ceny Slovenských pohľadov za rok 2018.

Z rúk zástupcu šéfredaktora Slovenských pohľadov Štefana Haviara a správcu Matice slovenskej Maroša Smolca si ich v Zichyho paláci v Bratislave prevzalo 6 literárnych osobností. V kategórii Próza získal cenu Miroslav Danaj, v kategórii Poézia Zlata Matláková, za Literárnu kritiku a históriu si ocenenie zaslúžil Dalimír Hajko.

Ocenen├s_cenami_sp.jpg
Foto: Matica slovenská

V našej literatúre je len zopár špičkových autorov, ktorí sa venujú písaniu takého náročného a súčasne spoločensky prospešného prozaického žánru, akým sú aforizmy, epigramy a sentencie. Miroslav Danaj k takýmto odvážlivcom patrí. Verše Zlaty Matlákovej, tak ako aj poetka sama, inklinujú k výtvarnému umeniu. A Dalimír Hajko vo svojej tvorbe precízne analyzuje mnohovrstevné problémy vzťahu človeka k vonkajším kultúrnospoločenským pohybom u nás i vo svete,“ uviedol prvú trojicu ocenených literátov Štefan Haviar.

V Eseji a publicistike ocenili Gabrielu Rothmayerovú a v kategórii Preklad Ingrid Skalickú. Udelená bola aj Cena za celoživotné dielo, ktorú zaslúžene dostal Milan Zelinka a ktorú prevzal jeho syn.

Esej_a_publicistika_gabriela_rothmayerov├i.jpg
Foto: Matica slovenská

Tvorba Gabriely Rothmayerovej je priamočiaro úprimná, obohatená sviežim jazykom a humorno-satirickou metaforou. Redakčná a korektorská práca Ingrid Skalickej patrí svojou profesionalitou a precíznosťou k tomu najlepšiemu v danej problematike na Slovensku. A v tvorbe Milana Zelinku máme príležitosť stretnúť sa s vynikajúcim rozprávačom, ktorý sa nevídanou ľahkosťou dokáže vnoriť do zložitosti ľudskej duše a komplikovaných vzťahov,“ dodal Haviar.

Preklad_ingrid_skalick├i.jpg
Foto: Matica slovenská

O tohtoročných cenách rozhodla redakčná rada časopisu, ktorý patrí do portfólia Matice slovenskej. Všetci autori literárne prispeli k zachovaniu vysokej úrovne Slovenských pohľadov, najstaršieho slovenského časopisu pre literatúru, vedu a umenie. Oceňovanie domácich autorov Cenami Slovenských pohľadov bolo finančne podporené aj Národnou bankou Slovenska. V závere slávnostného podujatia vystúpil sólista Opery SND Ivan Ožvát.

Liter├irna_kritika_a_hist├│ria_dalim├sr_hajko.jpg
Foto: Matica slovenská
S├│lista_opery_snd_ivan_o┼zv├it.jpg
Foto: Matica slovenská

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X