Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chorvatske rameno petrzalka lavka kolaz.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: mib.sk - koláž BratislavaDen.sk
29. marca 2021 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Cez Chorvátske rameno v Petržalke by mali vzniknúť lávky pre chodcov a cyklistov

Ide o štyri samostatné súťaže, ktoré sú vyhlásené naraz a budú vyhodnocované jednou porotou v jednom termíne.

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a Metro Bratislava vyhlasujú architektonicko-konštrukčné súťaže na lávky pre chodcov a cyklistov cez Chorvátske rameno v Petržalke. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MIB Marcela Glevická.

Štyri lávky budú urbanisticky, architektonicky, funkčne a dopravne napojené do kontextu miesta. Návrh prinesie aj riešenie predpolia lávok na oboch brehoch a bude v maximálnej možnej miere rešpektovať tvarovanie terénu a zelene Chorvátskeho ramena,“ uviedla Glevická.

Zlepšenie dostupnosti

Zámerom je podľa MIB najmä zlepšenie dostupnosti zastávok mestskej hromadnej dopravy vytvorením komfortného a jednoduchého prístupu.

Chorvatske rameno petrzalka lavka 4.jpg
Foto: mib.sk

Lávky tiež pomôžu k využitiu potenciálu Chorvátskeho ramena ako lokálnej rekreačnej zóny, keďže v súčasnosti je umožnený predovšetkým súbežný pohyb pozdĺž brehov a len výnimočne je umožnené jeho križovanie,“ vysvetlila hovorkyňa.

V súťaži budú tiež riešené nadväzujúce chodníky a krajinné úpravy v okolí lávok. Všetky lávky budú bezbariérové s vhodným sklonom pre vozičkárov, rovnako počítajú s bezbariérovým prístupom. „Preferuje sa architektonicky čisté a subtílne riešenie,“ doplnila.

Štyri samostatné súťaže

Ide o štyri samostatné súťaže návrhov s rovnakým jadrom zadania, ktoré sú vyhlásené naraz a budú vyhodnocované jednou porotou v jednom termíne.

Chorvatske rameno petrzalka lavka 3.jpg
Foto: mib.sk

Pre každú situáciu sa bude hľadať najlepšie riešenie. Architekti tak môžu navrhovať jednu alebo viacero lávok,“ skonštatovala Glevická.

Každá súťaž je anonymná, verejná, jednokolová, architektonicko-konštrukčná s termínom odovzdania návrhov v júni 2021. Kompletné zadanie je zverejnené na stránke MIB a na portáli verejného obstarávania.

Spolu s výstavbou električkovej trate

Súťaž nadväzuje na projekt predĺženia električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Janíkov dvor a výstavba lávok sa bude vykonávať v spojitosti s výstavbou električkovej trate.

Chorvatske rameno petrzalka lavka 2.jpg
Foto: mib.sk

Nový úsek električkovej trate do Petržalky bude nadväzovať na súčasnú zastávku Farského, úpravou existujúcej trate a jej okolia ju nahradí zastávka Bosáková.

Trať bude ďalej pokračovať novými električkovými zastávkami, ktoré sú teraz navrhnuté, a to Chorvátske rameno, Gessayova, Zrkadlový háj, Stred, Veľký Draždiak, Lietavská a Janíkov dvor,“ uzavrela hovorkyňa.

Chorvatske rameno petrzalka lavka 1.jpg
Foto: mib.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X