Ak aj vy chcete prikrmovať a pomôcť tak vtáctvu, môžete začať už aj teraz, s príchodom prvých chladných dní a nocí.
Zima sa pomaly ale isto blíži, preto je potrebné pripraviť nielen seba, ale aj čo-to pre zvieratká v prírode. V Mestských lesoch v Bratislave už vrcholia prípravy na zimu. Na pomoc prišli aj najmenší, ktorí vyrábali vtáčie kŕmidlá. Kŕmidlá pre vtáčiky pomáhajú operencom prečkať zimu. Malí šikovníci vyrobili pod dohľadom ornitológa 13 kŕmidiel a spolu s nimi si odniesli i „štartovací“ balíček s krmivom – slnečnicou a vlašskými orechmi.
Deti sa popri stavaní dozvedeli o tom, ako živočíchy prežívajú zimu. Práve prikrmovanie je tradičnou formou pomoci pre zimujúce vtáctvo. Najviac prikrmovanie pomáha vtáčikom počas tuhej zimy, kedy sú prirodzené potravinové zdroje obmedzené a ťažko dostupné. Ak aj vy chcete prikrmovať a pomôcť tak vtáctvu, môžete začať už aj teraz, s príchodom prvých chladných dní a nocí.
Správne prikrmovanie
„Ideálnym krmivom pre väčšinu druhov je slnečnica, ktorú môžeme doplniť prosom, alebo kukuricou; v obchodoch sú tiež dostupné sú rôzne kŕmne zmesi. Vhodné sú i orechy, alebo loj. Slané, sladké alebo korenené potravy do kŕmidla nepatria, môžu vtáčikom spôsobiť zdravotné problémy,“ objasňuje zásady kŕmenia Michal Noga z Mestských lesov v Bratislave.
V Mestských lesoch budú v najbližšom období osadené kŕmidlá, ktoré budú pravidelne dopĺňané a kontrolované, niektoré z nich dokonca fotopascami. „Už vlani sme týmto spôsobom zisťovali aké druhy kŕmidlá využívajú – zaznamenali sme 14 druhov vtákov, kŕmidlá tiež pravidelne navštevovali kuny, veverice, mačky či dokonca líšky,“ informoval Vladimír Nemček, z organizácie SAOLA.
„V Mestských lesoch ponechávame v porastoch spadnuté stromy, konáre i pne, máme tiež vysoký podiel porastov bez zásahov, vtáctvo si tu v zime nájde dostatok potravy aj samé. Prikrmovanie má však významný etický a výchovný rozmer, ktorý považujeme za rovnako dôležitý, ako samotné kŕmenie. Aj preto majú Mestské lesy pre školy pripravený edukačný program, pri ktorom sa žiaci dozvedia nielen zaujímavosti o zimujúcom vtáctve, ale budú môcť vtáčkom dosypať krmivo do kŕmidiel a pozorovať ako ich pomoc vtáčky využívajú,“ uzatvára M. Noga.