FOTO: Do tretieho protikorupčného pochodu sa zapojili tisícky ľudí

Zakročme spolu proti korupcii, 3. protikorupčný pochod
SITA

Niekoľkotisícový dav prešiel v pondelok ulicami centra Bratislavy počas tretieho Veľkého protikorupčného pochodu organizovaného študentmi. Protestujúci prešli z Hviezdoslavovho námestia až na Námestie SNP.

Ako povedala jedna z organizátoriek, študentka vysokej školy Karolína Farská, na pochod prišiel odhadom rovnaký počet ľudí ako na pochod 5. júna. Vtedy na na ňom podľa policajných zdrojov zúčastnilo približne šesťtisíc ľudí. Ďalší čakali na Námestí SNP. Počas asi polhodinového pochodu účastníci skandovali heslá: „Krok po kroku proti korupcii“ „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč“, „Skutok sa deje“, „Netreba sa báť“, „Nie je nám to jedno“. Do pochodu sa zapojili mladí ľudia, ale aj staršie generácie. Na pochod dohliada polícia, protikorupčná akcia prebiehala bez problémov. Program na Námestí SNP trval do 18.35 hod., keď ho ukončili slovenskou hymnou. Na Námestí SNS vystúpili študenti herectva z VŠMU, filmová režisérka Tereza Nvotová aj Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Jeden z organizátorov Róbert Martin Hudec povedal, že študenti nie sú posadnutí Kaliňákom. „Chceme len, aby pravidlá platili pre všetkých rovnako. Chceme spravodlivé Slovensko. Politici musia vidieť, že ak ignorujú vôľu občanov, klesajú im preferencie. Pokiaľ vytrváme, budeme mať lepšiu krajinu a budeme môcť povedať, že sme hrdí Slováci a že sme hrdí na našu republiku,“ vyhlásil s tým, že politika je zrkadlom našej krajiny.
Organizátorka Karolína Farská si myslí, že ľudia by mali veriť, že keď odhalia korupciu, štát to vyrieši. „Existujú obrovské neprešetrené kauzy. Existujú kauzy, ktoré sú štátne inštitúcie schopné riešiť.

Prečo niekedy môže prísť k odvolaniu ministra a niekedy nie?“ pýtala sa mladá študentka. Podľa nej by inštitúcie mali vyšetrovať všetkých rovnako. Pripomenula, že v piatok premiér informoval, že s veľkou pravdepodobnosťou vznikne úrad na ochranu verejného záujmu. Podľa nej sa premiér snaží hovoriť o tom, ako sa dá riešiť korupcia. „Premiér robí kroky proti korupcii. Prečo potom ignoruje nás, tisíce ľudí, a tých, ktorí podpísali petíciu?“ povedala a dodala, že na pochod pozvali aj premiéra. Ten však neprišiel, no na pozvanie reagoval s ponukou pre študentov. Po dohode s vedením Medzinárodnej protikorupčnej akadémie so sídlom v Rakúsku ponúka, že mimovládne organizácie môžu vybrať dvoch absolventov vysokých škôl zaoberajúcich sa problematikou transparentnosti verejného života, aby absolvovali plnohodnotné bezplatné dvojročné postgraduálne štúdium na tejto akadémii so zameraním na prevenciu korupcie.

Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú. „Nebuďme pasívni, pretože do čoho búšime, to raz padne,“ uviedol organizátor pochodu Dávid Straka. Dav sa rozkričal: „Kaliňák, odstúpiť!“ Na Strakovu výzvu dav žiadal koniec Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Medzi požiadavky, ktoré organizátori uvádzajú, je, aby sa parlament zaoberal vyslovením nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Taktiež požadujú, aby poslanci prijali opatrenie, ktoré umožní v dôsledku nečinnosti odvolať z funkcie špeciálneho prokurátora Kováčika.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk