FOTO: Dobročinný Ples v opere sa uskutočnil už 17. raz

17. Ples v opere
SITA

V sobotu večer sa v historickej budove SND v Bratislave uskutočnil 17. ročník dobročinného Plesu v opere, ktorý opäť symbolicky otvoril plesovú sezónu na Slovensku. Na tristo prominentných párov čakalo i tentoraz viacero unikátnych vystúpení.

O prvý silný zážitok večera sa postarali už tvorcovia úvodného ceremoniálu, choreografka Jana Burkiewicz a hudobný dramaturg Oskar Rózsa, ktorí tentoraz siahli po jedinečnej téme návratu k slovenským koreňom prostredníctvom ľudových motívov a zvyklostí v netradičnom spojení s modernou.

V hlavnej úlohe sa predstavil umelecký súbor Lúčnica, ktorý okrem vlastných inštrumentalistov počas vystúpenia sprevádzalo i kvarteto zložené z virtuóznych hudobníkov Martina Valihoru, Oskara Rózsu, Stanislava Palúcha a Marcela Comendanta. V dvoch z piatich obrazov sa na parkete po boku Lúčnice objavila i americká soulová a R´n´B speváčka Ali Caldwell, ktorá si spolu s nimi zaspievala dve slovenské ľudové piesne.

O sprievodné slovo sa počas večera postarala herečka Zuzana Mauréry, ktorá v úvode Plesu v opere požiadala o tradičný príhovor jeho hostiteľov, riaditeľa SND Mariána Chudovského a generálneho riaditeľa Orange Slovensko Pavla Lančariča.

Prekvapením aktuálneho ročníka Plesu v opere bola i osobnosť, ktorá symbolicky udrela na gong. Tentoraz organizátori touto úlohou poverili namiesto hlavného hudobného hosťa večera ambasádorku dobročinného poslania Plesu v opere a herečku činohry SND Emíliu Vášáryovú. „Som veľmi poctená, že môžem takto symbolicky otvoriť nádherný, ale predovšetkým dobročinný Ples v opere. Práve dobročinnosť nadobúda v posledných rokoch a dodáva plesu zvláštny, celkom iný a spoločensko-závažný rozmer. Bola by som veľmi rada, keby môj gong zarezonoval v srdciach všetkých vás, ktorí venujete svoje prostriedky a svoj čas na pomoc druhým. Ďakujem vám,“ povedala v úvode večera herečka.

Následne hostí na parkete roztancoval rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou legendárneho Vlada Valoviča, pričom v ďalších priestoroch divadla historickej budovy SND predstavila po prvý raz na Plese v opere svoj repertoár Ľudová hudba Lúčnica pod vedením primáša Martina Sleziaka. Svoju premiéru na Plese v opere si zažila i speváčka Celeste Buckingham, ktorá si zaspievala spolu s new-age popovou kapelou King Shaolin.

V druhej časti večera hostí zabavili David Koller Band s Lenkou Dusilovou a polnoc patrila známej nemeckej skupine Alphaville, ktorá zahrala svoje najväčšie hity ako Forever Young, Big In Japan či Sound Like a Melody. Ich vystúpením hudobný program však nekončil. Na pódium sa následne postavili Andrea Zimányiová spolu s Vašom Patejdlom a o zábavu sa postarala i skupina Funkiez spolu so speváčkou Nicole J. McCloud.

Riaditeľka Plesu v Opere Andrea Cocherová zhodnotila večer nanajvýš pozitívne. „Tie prípravy sú veľmi dlhé a zrazu je po tom, no pre nás je vždy veľkou radosťou a zadosťučinením, keď vidíme, že sa hostia bavili, že ich oslovil program, ktorý sme pre nich pripravili, a že všetko prebehlo v poriadku,“ povedala. „Zároveň je veľmi dobrá správa, že už teraz so stopercentnou istotou vieme, že nové centrum včasnej intervencie v Trenčíne bude otvorené. Presnú výšku vyzbieraného výťažku oznámime približne o dva týždne a podľa toho, aká bude finálna suma vysoká, budeme uvažovať nad tým, ako by sme ešte vyzbieranými prostriedkami vedeli pomôcť,“ vyzdvihla charitatívny rozmer podujatia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk