Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
17. Ples v opere
SITA
8. januára 2017 Podujatia a kultúra od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

FOTO: Dobročinný Ples v opere sa uskutočnil už 17. raz

V sobotu večer sa v historickej budove SND v Bratislave uskutočnil 17. ročník dobročinného Plesu v opere, ktorý opäť symbolicky otvoril plesovú sezónu na Slovensku. Na tristo prominentných párov čakalo i tentoraz viacero unikátnych vystúpení.

O prvý silný zážitok večera sa postarali už tvorcovia úvodného ceremoniálu, choreografka Jana Burkiewicz a hudobný dramaturg Oskar Rózsa, ktorí tentoraz siahli po jedinečnej téme návratu k slovenským koreňom prostredníctvom ľudových motívov a zvyklostí v netradičnom spojení s modernou.

V hlavnej úlohe sa predstavil umelecký súbor Lúčnica, ktorý okrem vlastných inštrumentalistov počas vystúpenia sprevádzalo i kvarteto zložené z virtuóznych hudobníkov Martina Valihoru, Oskara Rózsu, Stanislava Palúcha a Marcela Comendanta. V dvoch z piatich obrazov sa na parkete po boku Lúčnice objavila i americká soulová a R´n´B speváčka Ali Caldwell, ktorá si spolu s nimi zaspievala dve slovenské ľudové piesne.

O sprievodné slovo sa počas večera postarala herečka Zuzana Mauréry, ktorá v úvode Plesu v opere požiadala o tradičný príhovor jeho hostiteľov, riaditeľa SND Mariána Chudovského a generálneho riaditeľa Orange Slovensko Pavla Lančariča.

Prekvapením aktuálneho ročníka Plesu v opere bola i osobnosť, ktorá symbolicky udrela na gong. Tentoraz organizátori touto úlohou poverili namiesto hlavného hudobného hosťa večera ambasádorku dobročinného poslania Plesu v opere a herečku činohry SND Emíliu Vášáryovú. „Som veľmi poctená, že môžem takto symbolicky otvoriť nádherný, ale predovšetkým dobročinný Ples v opere. Práve dobročinnosť nadobúda v posledných rokoch a dodáva plesu zvláštny, celkom iný a spoločensko-závažný rozmer. Bola by som veľmi rada, keby môj gong zarezonoval v srdciach všetkých vás, ktorí venujete svoje prostriedky a svoj čas na pomoc druhým. Ďakujem vám,“ povedala v úvode večera herečka.

Následne hostí na parkete roztancoval rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou legendárneho Vlada Valoviča, pričom v ďalších priestoroch divadla historickej budovy SND predstavila po prvý raz na Plese v opere svoj repertoár Ľudová hudba Lúčnica pod vedením primáša Martina Sleziaka. Svoju premiéru na Plese v opere si zažila i speváčka Celeste Buckingham, ktorá si zaspievala spolu s new-age popovou kapelou King Shaolin.

V druhej časti večera hostí zabavili David Koller Band s Lenkou Dusilovou a polnoc patrila známej nemeckej skupine Alphaville, ktorá zahrala svoje najväčšie hity ako Forever Young, Big In Japan či Sound Like a Melody. Ich vystúpením hudobný program však nekončil. Na pódium sa následne postavili Andrea Zimányiová spolu s Vašom Patejdlom a o zábavu sa postarala i skupina Funkiez spolu so speváčkou Nicole J. McCloud.

Riaditeľka Plesu v Opere Andrea Cocherová zhodnotila večer nanajvýš pozitívne. „Tie prípravy sú veľmi dlhé a zrazu je po tom, no pre nás je vždy veľkou radosťou a zadosťučinením, keď vidíme, že sa hostia bavili, že ich oslovil program, ktorý sme pre nich pripravili, a že všetko prebehlo v poriadku,“ povedala. „Zároveň je veľmi dobrá správa, že už teraz so stopercentnou istotou vieme, že nové centrum včasnej intervencie v Trenčíne bude otvorené. Presnú výšku vyzbieraného výťažku oznámime približne o dva týždne a podľa toho, aká bude finálna suma vysoká, budeme uvažovať nad tým, ako by sme ešte vyzbieranými prostriedkami vedeli pomôcť,“ vyzdvihla charitatívny rozmer podujatia.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...