Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dobry trh 8.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Dobrý trh
17. septembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk Diskusia()

FOTO: Dobrý trh pritiahol v sobotu do centra Bratislavy tisícky ľudí

Viac ako 15-tisíc Bratislavčanov a turistov hlavného mesta zavítalo v sobotu na Dobrý trh, ktorý sa tiahol od Suchého mýta až po Svoradovu ulicu pod hradom. Niesol sa v znamení lokálnych produktov, diskusií o význame komunít aj blížiacich sa komunálnych volieb.

Dobrý trh ponúkol už tradične čerstvú zeleninu, poctivé produkty, originálny slovenský dizajn, ale aj koncerty či tvorivé workshopy a program pre deti. Najmenší si užili detskú zónu Hravé m(i)esto BKIS pred Evanjelickým kostolom s rozprávkovým dvorom, cirkusom a divadielkom. O meste a jeho komunitách bola reč vo dvore kaviarne Next Apache, kde sa v netradičnej polohe predstavili aj kandidáti na primátora Bratislavy. Organizátori Dobrého trhu z občianskeho združenia PUNKT pripravili stand-up z názvom Tak ty chceš byť primátor?!, kde uchádzači o post šéfa Primaciálneho paláca odpovedali na „paľbu“ otázok bez prípravy vopred. Zaujala aj špeciálna zóna Zašiváreň na Podjavorinskej ulici, kde mohli dostať kúsky oblečenia, ktoré návštevníci doniesli, svoju druhú šancu. Hudobné koncerty zneli v parčíku Svoradova a vo dvore ZUŠ na Panenskej. Otvorené boli aj galérie či inštitúty, ktoré v tejto časti mesta sídlia.

Výzva pre susedov

Vizuálne najpôsobivejšou novinkou boli vlajočky, ktoré organizátori rozdali pred začiatkom všetkým susedom na Panenskej a Podjavorinskej ulici s výzvou, aby sa medzi sebou dohodli a natiahli si ich z okna do okna. „Chceli sme sledovať dynamiku miestnej komunity. Tešíme sa, ako susedia výborne spolupracovali,“ povedala riaditeľka Dobrého trhu Barbara Zavarská.

Dobrý trh priniesol v tlačenom programe aj unikátnu mapu komunity cez príbehy významných osobností, ktoré v tejto štvrti v minulosti žili. Boli medzi nimi napríklad aj štúrovci. Združenie Punkt sa tento rok rozhodlo vďaka podpore Nadácie VÚB, ktorá je dlhodobým partnerom Dobrého trhu, miestne komunity lepšie preskúmať aj cez jednoduchý prieskum medzi susedmi a návštevníkmi. Stačilo sformulovať vlastnú odpoveď na otázku, čo pre nich znamená slovo komunita a vyjadriť to verejne odkazom na špeciálnej stene.

Hneď po sebe upratali

Špecialitou Dobrého trhu je koncepcia nakladania s odpadom. Na tejto akcii je zákaz používania plastových riadov, pohárov a príborov. Odpad sa poctivo triedil na pripravených recyklačných staniciach. „Vďaka tomu sme zredukovali množstvo nášho komunálneho odpadu na menej ako 10 percent,“ hodnotí Barbara Zavarská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X