Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kloktacie testy dubravka vrakuna koronavirus zakladna skola kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com , www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk
19. marca 2021 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Dúbravka aj Vrakuňa sa zapojili do pilotného projektu testovania žiakov základných škôl kloktaním

Po vyhodnotení plánuje mestská časť rozšíriť tento druh testovania aj na ďalšie školy a ročníky.

Dúbravka sa zapojila do pilotného projektu ministerstva školstva testovania žiakov základných škôl na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 kloktaním. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinátová.

Testovanie žiakov kloktaním spustili v Základnej škole (ZŠ) Nejedlého.

Kloktacie testy vrakuna vrakuna koronavirus zakladna skola 1.jpg
Foto: www.facebook.com

Počas uplynulého týždňa robila škola prieskum medzi rodičmi žiakov a dnes s testovaním začala. U rodičov sa táto myšlienka stretla s pozitívnym ohlasom a o testovanie prejavili záujem aj rodičia detí z druhého stupňa ZŠ,“ uviedla hovorkyňa.

Pilotné testovanie

Tento pilotný projekt plánuje mestská časť po vyhodnotení rozšíriť aj na ďalšie školy v Dúbravke.

V súlade s usmernením ministerstva školstva je možné testovať žiakov tretích a štvrtých ročníkov, a žiakov, ktorí nemajú prístup k vzdelávaniu, preto pilotne otestujeme jednu triedu prvého stupňa,“ vysvetlil starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Kloktacie testy vrakuna vrakuna koronavirus zakladna skola 2.jpg
Foto: www.facebook.com

V prípade, že to ministerstvo školstva umožní, sme pripravení otestovať deti a sprístupniť prezenčnú formu vyučovania aj pre žiakov druhého stupňa,“ dodala riaditeľka ZŠ Nejedlého Miroslava Komorníková.

Všetky základné školy

Do pilotného projektu sa zapojila aj mestská časť Vrakuňa. „Zapojili sme sa do pilotného projektu a na všetkých našich základných školách v tretích a štvrtých ročníkoch realizujeme PCR testovanie kloktaním,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc.

Kloktacie testy dubravka vrakuna koronavirus zakladna skola 1.jpg
Foto: www.facebook.com

Ak to dobre pôjde a budú mať rodičia záujem, chceli by sme sa s ministerstvom dohodnúť, aby sa takéto testovanie realizovalo každý týždeň,“ doplnil starosta.

Presnejšia detekcia

Podľa ministerstva je kloktací test jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá vykoná dozor pri odbere vzorky.

Vzorky sa vyhodnocujú v akreditovanom laboratóriu. Výhodou kloktacích testov je omnoho presnejšia alebo citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami.

Kloktacie testy dubravka vrakuna koronavirus zakladna skola 1.jpg
Foto: www.facebook.com
Kloktacie testy dubravka vrakuna koronavirus zakladna skola 1.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X