Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gotická veža v Sade Janka Kráľa
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

FOTO: Gotická veža v Sade Janka Kráľa v Petržalke je obklopená lešením, čo sa s ňou deje?

Zisťovali sme, prečo sa historická gotická veža v petržalskom parku opravuje. Máme však dobré správy – ide o štandardné reštaurátorské práce.

Gotická veža je stavba, ktorá pri prechádzke Sadom Janka Kráľa jednoznačne upúta. Kedysi to bola kostolná veža, patrila ku Františkánskemu kostolu z prvej štvrtiny 15. storočia.

V Petržalke je už 123 rokov

Pôvodne sa mala zbúrať, pretože statika veže bola narušená pre zemetrasenia, podpísal sa na nej i zub času. V rokoch 1896-1897 bola veža sňatá z kostola a nahradená kópiou, ktorú navrhol architekt Fridrich Schulek.

Gotická veža v Sade Janka Kráľa
Gotická veža v Petržalke na pohľadnici z roku 1899.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Architekt sa podieľal napríklad pri reštaurovaní Matejovho kostola v Budíne či vytvoril návrh Rybárskej bašty. Na svojom terajšom mieste stojí veža už 123 rokov. Jeden z historikov bratislavských dejín, profesor Tivadar Ortvay, v jednom zo svojich diel z roku 1895 uviedol, že gotická veža patrí k najkrajším vežiam krajiny.

Práce na pár mesiacov

Veža v petržalskom parku patrí od minulého roka mestu. O reštaurátorských prácach nás bližšie informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová. Momentálne na nej prebieha reštaurátoský výskum.

Gotická veža v Sade Janka Kráľa
Na gotickej veži prebiehajú bežné reštaurátorské práce.Foto: Bratislavadeň (kk)

„Reštaurátorské práce budú prebiehať konzervačným spôsobom pri zachovaní čo najpôvodnejšej hmoty a formy pamiatky (reštaurovanie kamenných blokov, kamenných prvkov a tehlového muriva a obnova keramickej dlažby),“ povedala Rajčanová.

Práce na veži však nebudú len na pár týždňov – ich predpokladaný termín dokončenia je koniec tohto roka. Pri reštaurovaní sa dbá na to, aby bol zachovaný originál, aby sa odstránili poškodenia, deštrukcie či doplnili chýbajúce časti a detaily.

Gotická veža v Sade Janka Kráľa
Na gotickej veži prebiehajú bežné reštaurátorské práce. Foto: Bratislavadeň (kk)

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X