Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ekocentrum cunovo 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislavskykraj.sk
6. marca 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Kaštieľ v Čunove sa už mení na ekocentrum s interaktívnymi prvkami

Druhá etapa projektu zahŕňa revitalizáciu záhrady za ekocentrom, kde vzniknú zážitkové a interaktívne prvky.

Kaštieľ v Čunove v Bratislave sa po rekonštrukcii zmení na ekocentrum s interaktívnymi prvkami.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravuje zriadenie multifunkčného nadregionálneho envirovzdelávacieho centra, ktoré vznikne v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľ a Sýpka v Čunove. Druhá etapa projektu zahŕňa revitalizáciu záhrady za ekocentrom.

Ekocentrum cunovo 2.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

Je to jedna z najvýznamnejších aktivít projektu. V záhrade vzniknú rôzne zážitkové a interaktívne prvky – biotopové jazierko schopné samočistenia, vtáčie hniezdo, drevená dráha nad mokraďou, šplhací totem, interaktívna stena, zážitkový chodník, ale aj záchranná stanica pre zranené živočíchy,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Projekt Ecoregion

Ide o projekt Ecoregion SKHU, ktorý nadväzuje na realizovaný projekt Ecoregion SKAT, v rámci ktorého zrekonštruujú Kaštieľ v Čunove a vznikne ekocentrum.

Projekt Ecoregion SKHU opäť vytvoril unikátne partnerstvo, ktoré od novembra 2020 do októbra 2022 zrealizuje množstvo aktivít v bratislavskom regióne a v okolí Žitného ostrova na maďarskej strane. Jeho cieľom je systematické zvyšovanie environmentálneho povedomia laickej i odbornej verejnosti a cielené zvyšovanie zodpovednosti za prírodného bohatstvo územia a jeho ochranu,“ vysvetľuje samospráva.

Ekocentrum cunovo 1.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

Úvodné stretnutie všetkých projektových partnerov sa uskutočnilo koncom februára. BSK ako vedúci partner projektu bude organizovať aj ďalšie spoločné stretnutia.

Vzdelávacie programy

Počas trvania projektu zorganizujú projektoví partneri vzdelávacie programy pre žiakov a študentov slovenských a maďarských škôl, postaví sa kompletne nové Zero Waste Ekocentrum v Dunasziget v Maďarsku, zrekonštruuje sa komunitný dom v Kimle, ktorý sa bude následne využívať pre potreby vodáckej a prírodnej turistiky.

Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Potrvá dva roky a celkový rozpočet na všetky aktivity je 1 950 000 eur.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X