FOTO: Kedysi Pálffyovský lovecký zámok, dnes nemocnica a kláštor. Ružinov ukrýva vzácny Csákyho kaštieľ

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady

V 19. storočí bol Csákyho kaštieľ, tiež prezývaný Prievozský kaštieľ, poľovnícky zámok a bol postavený do romantického a anglického štýlu.

Tušili ste, že v bratislavskom Ružinove stojí už vyše 120 rokov kaštieľ? Nachádza sa v časti Prievoz. Hoci ho dnes obývajú rádové sestry a pacienti, v minulosti ho vlastnil mocný rod Pálffyovcov a slúžil úplne inému účelu.

Lužné lesy so zverou

Ak sa vrátime späť do 19. storočia, našli by sme na mieste, kde stojí dnes kaštieľ, malú osadu Feriba alebo Főrév. Táto osada vznikla na Podunajskej obchodnej ceste popri ramenách Dunaja. V okolí ramien sa vypínali lužné lesy, v ktorých bol dostatok divej zveri.

Popri poľovaní na zver bolo potrebné aj nejaké sídlo, kde si mohla šľachta oddýchnuť či prenocovať. Behom 19. storočia tu vyrástol nový kaštieľ. Mal slúžiť ako lovecké sídlo a patril rodu Pálffyovcov.

Romantická prestavba

Súčasnú podobu získal kaštieľ s parkom prestavbou z roku 1899 – 1902. Iniciovali ju noví majitelia zámku, gróf Eugen Csáky s manželkou Rudolphinou. V tej dobe išlo o modernú romanticko-eklektickú prestavbu v anglickom štýle, ktorý mal evokovať pocit pobytu v nespútanej prírode.

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Kaštieľ na dobovej pohľadnici. Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

V kaštieli sa nachádzalo viac než 50 izieb s luxusným zariadením. Nájsť ste tu mohli prijímaciu sálu, biliardovú sálu, jedáleň, knižnicu, izby grófa a grófky, hosťovské izby či izby služobníctva. Zimná záhrada sa využívala ako hudobný salón.

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Lovecký zámok získal prestavbou romantický nádych. Foto: Facebook/ Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady

Z kaštieľa nemocnica a kláštor

Počas 1. svetovej vojny bol majiteľom kaštieľa Pavol Zsolnay. Hovorí sa, že bol v dlhoch. Postupne rozpredal skoro celý majetok kaštieľa. Rozsiahly park bol rozparcelovaný a neskôr sa na ňom stavali domy.

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Prievozský kaštieľ v roku 1971. Foto: Facebook/ Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady

V roku 1933 kaštieľ odkúpili rádové sestry sv. Františka z Assissi. Z loveckého kaštieľa sa tak stala nemocnica spolu s kláštorom. Zimná záhrada sa premenila na kaplnku Oratórium Božského srdca Ježišovho a slúžila zároveň ako kostol. V rokoch 1954 – 1989 bola stavba v správe štátu, no v súčasnosti v nej opäť sídlia rádové sestry.

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Zámok patrí rádovým sestrám opäť od roku 1989. Foto: Facebook/ Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady

V súčasnosti slúži samotná budova kaštieľa ako kláštor, jeho okolie ako nemocnica a sanatórium pre ľudí vyššieho veku. Park sa zachoval iba čiastočne, prechádzať sa v ňom však dá. Kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Csákyho kaštieľ v Prievoze
Súčasná podoba vzácneho kaštieľa. Foto: Facebook/ Zabudnuté kaštiele, zámky, hrady

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom