Foto: Komenského námestie sa bude v priebehu rokov meniť, takýto je návrh jeho vzhľadu

Komenskeho namestie 1.jpg
Foto: mib.sk

Na námestí pribudol dočasný pavilón, kým magistrát začne obnovu podľa víťazného návrhu.

Z Komenského námestia v Bratislave sa v nasledujúcich rokoch stane parčík v centre mesta. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Na námestí aktuálne pribudol dočasný pavilón, kým magistrát nezačne obnovu námestia podľa víťazného návrhu. Práve v ňom si ako prvú výstavu môžu ľudia pozrieť výsledky súťaže,“ uviedla hovorkyňa. Primátor Matúš Vallo a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstaví verejnosti výsledky krajinársko-architektonickej súťaže na obnovu tohto námestia.

Architektonická súťaž

Krajinársko-architektonickú súťaž na obnovu námestia vypísalo hlavné mesto, MIB a Generálny investor Bratislavy (GIB) na jar 2020. Zadanie pre súťaž vychádzalo okrem stavebno-technických podmienok aj z názorov a potrieb obyvateľov, ktorí sa zapojili do participácie.

Minulý rok MIB a hlavné mesto Komenského námestie oživili prvýkrát cez program počas letných mesiacov, vďaka čomu sme získali najmä od ľudí žijúcich v okolí alebo tých, čo prišli na program, vyše 1 200 odpovedí na to, ako tento priestor dnes ľudia vnímajú, a čo by na tomto námestí chceli mať,“ uvádza mesto.

Ľudia by na námestí chceli viac zelene, priestor na sedenie a komorný pokojný program.

Park za divadlom

Na Komenského námestí park za divadlom historicky existoval do 70. rokov minulého storočia, no zanikol pri dostavbe Slovenského národného divadla.

Víťazný návrh reflektuje na požiadavky od ľudí, zároveň najlepšie reaguje na fakt, že pod časťou námestia existujú podzemné priestory patriace divadlu, čo výrazne obmedzuje možnosti, čo sa dá nad ne umiestniť – napríklad, nie je preto možné vysadiť vzrastlé stromy na celom území,“ vysvetľuje magistrát.

Odborná porota súťaže spomedzi 14 ateliérov vybrala v júni štyri tímy, z ktorých architekti a krajinní architekti počas leta pracovali na návrhu pre Komenského parčík.

Víťazný návrh

V druhej etape spomedzi štyroch tímov porotu najviac presvedčil návrh od ateliéru totalstudio. „Architekti z totalstudio stoja tiež za letným pavilónom na nádvorí Slovenskej národnej galérie, ktorý v roku 2012 získal ocenenie CE.ZA.AR v kategórii exteriér, sú tiež za obnovou parku na Belopotockého ulici v Bratislave,“ uvádza mesto.

Návrh podľa odbornej poroty najpresvedčivejšie odpovedá na výzvy zadania – nachádza správnu mieru civilnosti pri exkluzivite materiálov a prevedení, dobre reaguje na technické limity územia.

Priestor členia jednoduchou, bielo lakovanou oceľovou konštrukciou, ktorá sa bude popínať zeleňou, ponesie osvetlenie alebo zavesené atrakcie,“ doplnilo mesto.

Komenskeho namestie 2.jpg
Foto: https://mib.sk/sutaz/architektonicka-sutaz-komenskeho-parcik/
Komenskeho namestie 1.jpg
Foto: https://mib.sk/sutaz/architektonicka-sutaz-komenskeho-parcik/

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk