FOTO: Komunitné centrum Stará jedáleň má za sebou poriadny kus práce

Titulka stara jedalen.jpg
OZ Stará jedáleň

OZ Stará jedáleň buduje v Rači – Krasňany jedinečné komunitné nízkoprahové centrum s názvom Stará jedáleň, v ktorom budú môcť deti a mládež, ako aj iní obyvatelia komunity zmysluplne tráviť svoj voľný čas. My vám teraz prinášame informácie o tom, čo sa zakladateľom doteraz podarilo a ako použili darované finančné zdroje.

V máji roku 2016 sa boli prvýkrát pozrieť, v akom stave sa nachádza budova bývalej školskej jedálne pri Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici v Rači. Čakal ich žalostný pohľad na schátrané priestory, ktoré boli asi 15 rokov nevyužívané a celý objekt nebol po tu dobu udržiavaný.

Známky značného poškodenia boli zreteľné na všetkých nenosných stavebných konštrukciách: na stenách − vnútorných omietkach, na podlahách, oknách aj dverách, inštaláciách elektriny, vody, plynu.

Sj_p├┤vodn├z stav 1.jpg
OZ Stará jedáleň

Strecha bola narušená tak isto a bolo zrejmé, že do objektu dlhodobo zatekalo, vnútri bola voda a pleseň. Na viacerých miestach na streche sa časom vytvorila náletová zeleň, ktorá strechu ešte viac ničila. Strecha nebola vôbec tepelne zaizolovaná. Na vonkajšej fasáde budovy boli rôzne trhliny a narušené plochy, prípadne sa na nej objavovali výkvety plesní a nečistoty, vrátane náletovej zelene. Oceľové vstupné vráta boli zhrdzavené a poškodené.

Sj_p├┤vodn├z stav 3.jpg
OZ Stará jedáleň

Stav objektu nechalo občianske združenie odborne posúdiť a záver bol, že nosné konštrukcie budovy poškodené nie sú, čiže existovala reálna šanca budovu zrekonštruovať. Nechali si vypracovať stavebný projekt, ale aj architektonický návrh a v súlade s týmito dokumentami potom začali postupnú komplexnú rekonštrukciu budovy.

Sj_projekt 2.jpg

Začiatkom roka 2017 začali zakladatelia s búracími prácami v interiéri a sčasti aj v exteriéri. Postupne boli vybúravané poškodené omietky, podlahy, časti stropov, výplňové dverné a okenné konštrukcie, časti inštalácii elektriny, zdravotechniky a vzduchotechniky. Búracie práce prebiehali prakticky počas celého roka 2017 a čiastočne boli robené aj svojpomocne, dobrovoľnícky – tie, ktoré nevyžadovali prísne podmienky BOZP alebo neboli fyzicky veľmi náročné.

Sj_projekt 3.jpg

Koncom leta a na jeseň v roku 2017 sa kompletne zrekonštruovala celú strechu. Tá pozostávala z viacerých menších alebo väčších striech, a tiež bolo nutné na nej vykonať najskôr rozsiahle búracie práce. Strecha bola kompletne a kvalitne zateplená, bola urobená úplne nová hydroizolácia a nové klampiarske prvky.

Sj_rekon┼itrukcia 2.jpg

Na jar 2018 sa po rekonštrukcii strechy naplno pustili do rekonštrukcie interiéru. Tieto práce spočiatku takisto spočívali ešte v búracích prácach, ktoré boli prípravou pre inštaláciu ostatných prvkov a konštrukcií.

Sj_rekon┼itrukcia 7.jpg

Koncom mája a v priebehu júna 2018 sa zrealizovala výmena väčšiny vonkajších okien a zasklených stien. Zároveň murári započali práce na nových priečkach a múrov. V priebehu leta boli realizované aj vnútorné rozvody elektriny, vodovodu, kanalizácie a vykurovania. Podlaha bola tak isto hydroizolačne upravená.

Sj_rekon┼itrukcia 4.jpg

V priebehu augusta až začiatkom októbra zároveň prebiehali prípravné a finalizačné práce na výstavbe novej podlahy – anhydridového poteru s novou tepelnou izoláciou pod ním, ako aj prípojok vody a elektriny. V najbližšom období do konca roka 2018 čaká budovu realizácia nových omietok, časti konštrukcií kazetových a plných sadrokartónových stropov, príprava pre konečné povrchové úpravy a ich čiastočná realizácia.

Sj_rekon┼itrukcia 3.jpg

Budú sa kompletizovať i prvky elektriny a osvetlenia, zdravotechniky, vykurovania, chladenia a vzduchotechniky a realizovať osadenie vnútorných dverí a zasklených stien, sanity a kuchynských liniek. Na jar 2019 by sme chceli práce ukončiť zateplením fasádnych stien a realizáciou jej povrchových úprav vrátane osadenia vonkajších žalúzií, skultivovaním exteriérových plôch a sedení pri objekte ako aj časti sadových úprav.

Sj_rekon┼itrukcia 1.jpg

OZ Stará jedáleň ďakuje všetkým, ktorí pri tomto projekte pomáhajú: VELUX Foundation, Nadácia SPP, Nadácia ESET, Nadácia EPH, Nadácia HB Reavis, Nadácia Orange, Nadácia ZSE, Nadácia VÚB, BAUMIT, BSK, Malé Krasňany, MČ Rača, Nadácia Via, Nadácia Pontis a Dobrá krajina, PWC, Dell, Magistrát mesta Bratislava, NaVidieku.sk, Anderson, Ateliér 008, Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií, ENVIS, Smart Light, Proizol, POLYFORM, krasňanské Bistro Ateliér, Ing. Jozef Zentko – geodet a kartograf, a všetkým ostatným spoločnostiam.

V sobotu 15. decembra očakávajú všetkých v Starej jedálni na Vianočnom restaurant day.

Sj_projekt 1.jpg

Sj_projekt 4.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk