Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara jedalen.jpg
14
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
OZ Stará jedáleň
14. novembra 2018 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

FOTO: Komunitné centrum Stará jedáleň má za sebou poriadny kus práce

OZ Stará jedáleň buduje v Rači – Krasňany jedinečné komunitné nízkoprahové centrum s názvom Stará jedáleň, v ktorom budú môcť deti a mládež, ako aj iní obyvatelia komunity zmysluplne tráviť svoj voľný čas. My vám teraz prinášame informácie o tom, čo sa zakladateľom doteraz podarilo a ako použili darované finančné zdroje.

V máji roku 2016 sa boli prvýkrát pozrieť, v akom stave sa nachádza budova bývalej školskej jedálne pri Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici v Rači. Čakal ich žalostný pohľad na schátrané priestory, ktoré boli asi 15 rokov nevyužívané a celý objekt nebol po tu dobu udržiavaný.

Známky značného poškodenia boli zreteľné na všetkých nenosných stavebných konštrukciách: na stenách − vnútorných omietkach, na podlahách, oknách aj dverách, inštaláciách elektriny, vody, plynu.

Sj_p├┤vodn├z stav 1.jpg
OZ Stará jedáleň

Strecha bola narušená tak isto a bolo zrejmé, že do objektu dlhodobo zatekalo, vnútri bola voda a pleseň. Na viacerých miestach na streche sa časom vytvorila náletová zeleň, ktorá strechu ešte viac ničila. Strecha nebola vôbec tepelne zaizolovaná. Na vonkajšej fasáde budovy boli rôzne trhliny a narušené plochy, prípadne sa na nej objavovali výkvety plesní a nečistoty, vrátane náletovej zelene. Oceľové vstupné vráta boli zhrdzavené a poškodené.

Sj_p├┤vodn├z stav 3.jpg
OZ Stará jedáleň

Stav objektu nechalo občianske združenie odborne posúdiť a záver bol, že nosné konštrukcie budovy poškodené nie sú, čiže existovala reálna šanca budovu zrekonštruovať. Nechali si vypracovať stavebný projekt, ale aj architektonický návrh a v súlade s týmito dokumentami potom začali postupnú komplexnú rekonštrukciu budovy.

Sj_projekt 2.jpg

Začiatkom roka 2017 začali zakladatelia s búracími prácami v interiéri a sčasti aj v exteriéri. Postupne boli vybúravané poškodené omietky, podlahy, časti stropov, výplňové dverné a okenné konštrukcie, časti inštalácii elektriny, zdravotechniky a vzduchotechniky. Búracie práce prebiehali prakticky počas celého roka 2017 a čiastočne boli robené aj svojpomocne, dobrovoľnícky – tie, ktoré nevyžadovali prísne podmienky BOZP alebo neboli fyzicky veľmi náročné.

Sj_projekt 3.jpg

Koncom leta a na jeseň v roku 2017 sa kompletne zrekonštruovala celú strechu. Tá pozostávala z viacerých menších alebo väčších striech, a tiež bolo nutné na nej vykonať najskôr rozsiahle búracie práce. Strecha bola kompletne a kvalitne zateplená, bola urobená úplne nová hydroizolácia a nové klampiarske prvky.

Sj_rekon┼itrukcia 2.jpg

Na jar 2018 sa po rekonštrukcii strechy naplno pustili do rekonštrukcie interiéru. Tieto práce spočiatku takisto spočívali ešte v búracích prácach, ktoré boli prípravou pre inštaláciu ostatných prvkov a konštrukcií.

Sj_rekon┼itrukcia 7.jpg

Koncom mája a v priebehu júna 2018 sa zrealizovala výmena väčšiny vonkajších okien a zasklených stien. Zároveň murári započali práce na nových priečkach a múrov. V priebehu leta boli realizované aj vnútorné rozvody elektriny, vodovodu, kanalizácie a vykurovania. Podlaha bola tak isto hydroizolačne upravená.

Sj_rekon┼itrukcia 4.jpg

V priebehu augusta až začiatkom októbra zároveň prebiehali prípravné a finalizačné práce na výstavbe novej podlahy – anhydridového poteru s novou tepelnou izoláciou pod ním, ako aj prípojok vody a elektriny. V najbližšom období do konca roka 2018 čaká budovu realizácia nových omietok, časti konštrukcií kazetových a plných sadrokartónových stropov, príprava pre konečné povrchové úpravy a ich čiastočná realizácia.

Sj_rekon┼itrukcia 3.jpg

Budú sa kompletizovať i prvky elektriny a osvetlenia, zdravotechniky, vykurovania, chladenia a vzduchotechniky a realizovať osadenie vnútorných dverí a zasklených stien, sanity a kuchynských liniek. Na jar 2019 by sme chceli práce ukončiť zateplením fasádnych stien a realizáciou jej povrchových úprav vrátane osadenia vonkajších žalúzií, skultivovaním exteriérových plôch a sedení pri objekte ako aj časti sadových úprav.

Sj_rekon┼itrukcia 1.jpg

OZ Stará jedáleň ďakuje všetkým, ktorí pri tomto projekte pomáhajú: VELUX Foundation, Nadácia SPP, Nadácia ESET, Nadácia EPH, Nadácia HB Reavis, Nadácia Orange, Nadácia ZSE, Nadácia VÚB, BAUMIT, BSK, Malé Krasňany, MČ Rača, Nadácia Via, Nadácia Pontis a Dobrá krajina, PWC, Dell, Magistrát mesta Bratislava, NaVidieku.sk, Anderson, Ateliér 008, Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií, ENVIS, Smart Light, Proizol, POLYFORM, krasňanské Bistro Ateliér, Ing. Jozef Zentko – geodet a kartograf, a všetkým ostatným spoločnostiam.

V sobotu 15. decembra očakávajú všetkých v Starej jedálni na Vianočnom restaurant day.

Sj_projekt 1.jpgSj_projekt 4.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X