Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelen vysadba.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk
5. októbra 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Mesto má manuál pre správne vysádzanie stromov a starostlivosť o zeleň

Dokumenty Metropolitného inštitútu Bratislavy sú záväzné pre mesto a mestské organizácie.

Bratislava má manuál pre správne vysádzanie stromov a starostlivosť o zeleň. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravil komplexné usmernenia, vďaka ktorým sa docieli kvalitnejšia výsadba a starostlivosť o stromy a zeleň v meste. V tlačovej správe o tom informovala Annamária Ondrejková z MIB.

Princípy a štandardy starostlivosti o zeleň v meste a Princípy a štandardy zelene v meste sú súčasťou Manuálu verejných priestorov, ktorý sme verejnosti predstavili minulý rok,“ uviedla.

Blizkost vegetacie k ceste obmedzuje rozhlad vodica naprichadzajuceho cakajuceho chodca na priechode pre chodcov.bratislava oravska ulica zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Manuál verejných priestorov s jednotlivými princípmi a štandardmi na konkrétne oblasti udáva jasné pravidlá, ako by sa mali verejné priestory v meste tvoriť a obnovovať.

Sú záväzné pre mesto aj organizácie

Dokumenty MIB sú záväzné pre mesto a mestské organizácie. Pre mestské časti, súkromné spoločnosti či developerov majú odporúčací charakter.

Podarilo sa nám pripraviť zrozumiteľný návod pre všetkých, ktorí majú záujem vysádzať novú zeleň podľa najnovších poznatkov, aby sa predĺžila jej životnosť. V manuáloch tiež vysvetľujeme, ako sa správne starať o zeleň, popisujeme techniky ošetrujúcich rezov, či aká by mala byť veľkosť výsadbovej jamy v pomere ku koreňovému balu a ďalšie parametre,” vysvetlil riaditeľ sekcie verejných priestorov na MIB Roman Žitňanský.

Stromoradie je vhodne vysadene v prerusovanej vegetacnej ploche ide o takzvane lokalne zuzenie chodnika.bratislavapalisady zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Mesto a mestské organizácie sa už s dokumentmi oboznámili a postupujú podľa nich pri všetkých zásahoch vo verejnom priestore. MIB uplatňuje všetky princípy v každom projekte, ktorý zastrešuje.

Pomôcka pri návrhoch

Princípy a štandardy zelene v meste slúžia ako pomôcka pri navrhovaní zelene z hľadiska ekologických benefitov, bezpečnosti, priestorových možností či správnej praxe zakladania zelene, tak, aby sa zabezpečila čo najdlhšia životnosť vysadených rastlín.

Docieli sa tým aj komfortnejší pohyb chodcov po meste, keďže na chodníkoch vznikali prekážky vo forme zle vysadených stromov či vyčnievajúcich koreňov,“ poznamenala Ondrejková.

Umiestnenie zelene poskytuje dostatocny rozhlad vodica z vedlajsej komunikacie s dopravnou znackou „stoj daj prednost v jazde.bratislava zochova ulica zdrojmib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Rovnako sa eliminujú nebezpečné situácie, keď vodič z dôvodu rozrastenej koruny stromu nemá dobrý výhľad pri odbočovaní, na priechod pre chodcov či na protiidúce auto.

V dokumentoch budú pokračovať

V dokumente s názvom Princípy a štandardy starostlivosti o zeleň v meste sú inštrukcie, ako správne zhodnotiť stav drevín a zelene, čo si vyžaduje povýsadbová starostlivosť, a tiež sú vysvetlené správne techniky zásahov.

Doplnkom oboch dokumentov budú Technické listy mesta Bratislava, ktoré špecifikujú konkrétne technické detaily výsadby a ochrany zelene v rôznych kontextoch mesta.

Po princípoch a štandardoch zelene pribudnú ešte v tomto roku princípy osvetlenia, dláždenia, osádzania reklamy či prístreškov MHD,“ uzavrela Ondrejková.

Nevhodny priklad stromu s prekrytim vysadbovej jamy mrezou. strom je vysadeny blizko fasady a tvori barieru v priestore.bratislava mytna ulica zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X