Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 6.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
24. marca 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Mestské lesy sprístupnili novú trasu k rekreačnému areálu na Peknej ceste za 90-tisíc eur

Nová cesta k Horárni Krasňany pre peších a cyklistov, vedie cez areál bývalých muničných skladov.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) sprístupnili novú trasu pre peších a cyklistov k rekreačnému areálu na Peknej ceste. Mestský podnik o tom informoval na sociálnej sieti. „K Horárni Krasňany sa dá dostať bezpečnejšie, otvorili sme novú cestu cez muničné sklady,“ informujú MLB.

Nová cesta vznikla obnovením starého konského úvozu a je určená pre peších obojsmerne a pre cyklistov v smere nahor. V smere nadol je pre cyklistov aj naďalej určená asfaltová cesta. Podľa asistenta riaditeľa pre manažment projektov MLB Mareka Pávu dosiahli náklady približne 90-tisíc eur.

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 6.jpg
Foto: www.facebook.com
Keďže išlo o schátraný a rokmi spustnutý areál, mali sme náklady nielen na vybudovanie cesty, ale najmä na samotné sprístupnenie tohto miesta verejnosti. Vzhľadom na naše finančné možnosti sa nám podarilo sprístupniť zatiaľ približne sedem hektárov tohto veľkého areálu, kadiaľ vedie nová cesta,“ vysvetlil Páva a dodal, že zvyšok je zatiaľ uzavretý a MLB ho budú priebežne pretvárať na plnohodnotný rekreačný areál v prírode.

Povrch novej cesty tvorí najjemnejší makadam vhodný aj pre kočíky či bicykle. „Časť cesty lemuje ručne, tradičným štýlom robený suchý múrik z kameňov, ktorý predstavuje ideálne prostredie pre jašterice aj lesné jahody,“ vysvetľujú mestské lesy.

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 5.jpg
Foto: www.facebook.com
Počas výstavby v areáli muničných skladov museli MLB zbúrať štyri budovy v havarijnom stave a odviezť tony stavebného a iného odpadu.

Podarilo sa nám však zachovať cenné klenbové pivnice bývalej Horárne mestských lesov, po rekonštrukcii budú využité pre verejnosť,“ doplnili MLB. Na asfaltovej ceste je aktuálne znížená rýchlosť na 30 km/h a vyznačený zákaz parkovania na ceste z dôvodu bezpečnosti.

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 4.jpg
Foto: www.facebook.com
Upravili sme tiež terénne nerovnosti na parkoviskách pri Horárni pre komfort návštevníkov s autami,“ uzavreli mestské lesy.

Mestské lesy v Bratislave fungujú od 1. januára 1994. Najskôr boli súčasťou magistrátu, približne po pol roku začali fungovať ako samostatne hospodáriaca príspevková organizácia.

Ich úlohou je spravovanie a zveľaďovanie lesného majetku mesta so zameraním na podporu mimoprodukčných funkcií lesov. Mestské lesy v Bratislave hospodária na ploche približne tritisíc hektárov.

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 3.jpg
Pozostatok budovy bývalej horárne, vnútri sú architektonicky cenné klenbové pivnice, ktoré sa nám podarilo zachovať. Vrch horárne bol bohužiaľ v havarijnom stave a nedal sa už zachrániť. Pivnice opravujeme a budú prístupné verejnosti.Foto: www.facebook.com

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 2.jpg
Foto: www.facebook.com
Mestske lesy novy chodnik bezpecnost.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X