Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michal David a Allan Mikušek
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto Gréta Zubová
2. februára 2018 Zaujímavosti od Milota Mezeiová Diskusia()

FOTO: Michal David na megakoncerte Allana Mikušeka zabudol text, vynašiel sa skvelým spôsobom

„Živé vystúpenie je ako organizmus, ktorý sa vyvíja a presne takéto momenty dávajú Live koncertom tú správnu a nefalšovanú atmosféru,“ vyjadril sa o trapase svojho hosťa slovenský country spevák Allan Mikušek.

V utorok večer sa konal v bratislavskej Hant Aréne megakoncert Allana Mikušeka. Pri príležitosti jeho dvoch jubileí počas takmer trojhodinového galakoncertu pódium patrilo slovenským a českým hudobným stáliciam. Oslávencovi blahoželal Michal David, Vašo Patejdl, František Nedvěd, Michaela Tučná, Beáta Dubasová, Peter Cmorik a mnoho ďalších. Večer plný hudby, zábavy, ale aj emócií si však vyžiadal i vtipné momenty, ktoré publikum prijalo s aplauzom.

Večer plný žánrovej rôznorodosti otvoril Mikušek so svojou sprievodnou skupinou. Po odspievaní jeho skladieb program prerušila prestávka, po ktorej sa diváci dočkali avizovaných hostí. S nezabudnuteľnými Tučňákmi slovenský country spevák zanôtil aj slávnu skladbu Všichni jsou už v Mexiku. Petr Kocman sa predstavil s piesňami Chřestýší jed a Dážď. Publikum sa mohutným spevom pripojilo k Tomášovi Linkovi pri legendárnej skladbe Báječná ženská. Okrem nej v jeho podaní zaznela i Pani má se má. Koncert postupne gradoval a mikrofónu sa zhostila Michaela Tučná, dcéra legendárneho speváka Michala Tučného. Návštevníkom spolu s Mikušekom ponúkla skladby Sundej z hodin závaží a Len chcieť.  František Nedvěd so skupinou Tie break predstavili pesničku Kamarát a Modré nebo, ktorú s Mikušekom nahrali pred takmer 18 rokmi. Po českej legende pódium patrilo najmladšiemu z hostí – Petrovi Cmorikovi. Ten svojím povestným chrapľákom zaspieval skladby Kam som rozum dal? Ale aj skladbu z Mikušekovej dielne Stále hrám.

Koncert pokračoval vystúpením pôvabnej slovenskej speváčky  Beáty Dubasovej, ktorá okrem vianočného duetu Ježiško je v každom z nás rozospievala dav notoricky známym hitom Sme také, aké sme. Ako posledný z domácich hostí sa mikrofónu ujal Vašo Patejdl. Po boku Mikušekovej družiny i oslávenca prítomným ponúkol trojicu piesní Nemôžeš v kúte stáť, O tom je raj. Publikum bezpochyby dostal do varu svojou slávnou Elánovkou Kaskadér. Zlatým klincom programu bolo azda najočakávanejšie vystúpenie českého hitmakera Michala Davida, ktorý pri skladbách Chtěl bych žít, Nejsi sám a Nonstop predviedol okrem skvelého spevu i dávku improvizácie a humoru. Program prerušilo odovzdávanie gitary, o ktorú sa posledné dni súťažilo na sociálnych sieťach. Unikátnu gitaru podpísanú všetkými hosťami galakoncertu vyhrala mladá slečna. Priamo na pódiu do jej náručia gitara poputovala z rúk hviezd večera Frantu Nedvěda, Michala Davida a Vaša Patejdla. Večer všetci hostia uzavreli posledným spoločným akustickým vystúpením.  Na počesť Michala Tučného zaspievali známu country pieseň Tam u nebeských bran.

Večer Mikušekových hudobných osláv sa nezaobišiel bez improvizácií

Počas utorkového megakoncertu sa na jednom pódiu prestriedali vyše tri desiatky hudobníkov. Trojhodinové predstavenie s toľkými vystupujúcimi je možné prirovnať k menšiemu festivalu. Na rozdiel od festivalov počas Mikušekovho galakoncertu neboli prestávky medzi jednotlivými vystúpeniami, kde zvyčajne vzniká priestor na doladenie technického supportu, a tak sa počas večera improvizovalo. Odniesla si to i čítačka, ktorá bola neodmysliteľnou súčasťou koncertu, keďže samotný Mikušek odspieval 30 skladieb, pričom viac ako tretina z nich nepochádzala z jeho štandardného repertoáru. Počas show vzniklo niekoľko neštandardných momentov, ktoré publikum prijalo s úsmevom. Jednou z nich bolo obliekanie saka priamo na pódiu.

„V ten večer sa udialo mnoho zábavných chvíľ, išlo o LIVE vystúpenie so všetkým, čo k tomu patrí a nezaobišlo sa to bez momentov, kedy sme improvizovali. Také je živé vystúpenie. Je to ako organizmus, ktorý sa vyvíja a presne takéto momenty dávajú live koncertom tú správnu a nefalšovanú atmosféru. Na tento koncert som sa pripravoval naozaj dlho. Podporu mi okrem hudobníkov, ktorí so mnou stáli na jednom pódiu, prejavili aj kamaráti. Jeden z nich mi daroval hodnotný oblek, ktorý som si chcel obliecť na druhú časť programu, čo som však v pauze nestíhal. Tak som si aspoň sako obliekal priamo na pódiu. Vznikla z toho vtipná historka a ja som v konečnom dôsledku rád, že celý koncert vrátane tejto situácie bol autentický a úprimný,“ poodhalil Mikušek ako to bolo so sakom, o ktorom dnes kolujú historky.

Michal David zabudol text, pieseň odspieval z papiera

Pri premiérovom predstavovaní spoločného duetu s Michalom Davidom sa udiala ďalšia neočakávaná situácia. Skladba Nejsi sám je absolútnou novinkou. Jej prvotný zrod síce nastal už pred dvoma rokmi, proces vývinu a dotvárania skladby sa natiahol až do posledných dní pred galakoncertom. V lete sa v Davidovom pražskom štúdiu nahrávala prvá melódia, finálnu verziu pieseň dostala až tesne pred koncertom. Posledná úprava textu nastala tri dni pred koncertom, a to sa odrazilo i na vystúpení. Česká hviezda priamo na pódiu úprimne priznala výpadok textu, keďže skladbu ešte nikdy nespievla. Situáciu skomplikoval problém s čítačkou. Michal David však ukázal svoje improvizačné zručnosti a skladbu napokon odspieval pomocou ručne písaného textu. Úprimnosť, vtip a najmä profesionálny prístup za každých okolností publikum dostalo a Michala Davida odmenili burácajúcim potleskom.

„Budem sa opakovať, ale presne tieto situácie dávajú naživo odohratým koncertom ten šmrnc. Michal je obrovský profesionál, ktorý nesklamal a priznal výpadok, ktorý sa jednoducho stáva aj najväčším hviezdam, nielen v našich končinách, ale aj všade vo svete. Veľmi si cením, že si stál za svojím a fanúšikom venoval kus zo seba. Mnohí takéto situácie riešia veľmi jednoducho, zapnú playback a tvária sa, že je všetko v poriadku. Michal David si stojí za svojím a s nadhľadom a vtipom vzal situáciu do vlastných rúk a s gráciou zaspieval náš nový duet a za toto ‚klobúk dole‘,“ vyjadril sa hostiteľ koncertu Allan Mikušek.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X