Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Karlova Ves
16. júna 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Miestny úrad v Karlovej Vsi sa zazelená, bude mať vegetačnú zelenú strechu

Projekt vznikol vďaka dotácii z ministerstva životného prostredia vo výške 29 270 eur.

Miestny úrad v Karlovej Vsi bude mať vegetačnú zelenú strechu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

Na streche úradu v Karlovej Vsi vysadili desiatky rastlín a kamenný povrch strechy nahradili rastlinným kobercom z rozchodníka,“ uviedol hovorca a dodal, že na streche postupne rozkvitnú trvalky aj malá pestrofarebná lúka.

Inovatívna zelená strecha poteší návštevníkov úradu, ale aj jeho pracovníkov, keďže im spríjemní výhľad a mikroklímu počas leta,“ doplnil.

Vybudovanie zelene

Vybudovanie vegetačnej zelenej strechy bolo možné vďaka dotácii z Ministerstva životného prostredia SR z Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 29 270 eur, v rámci implementácie projektu Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Mestská časť spolufinancovala realizáciu projektu sumou 1540 eur.

Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
Foto: Karlova Ves

Navrhnutá nepochôdzna vegetačná strecha podporuje biodiverzitu. „Chladiaci efekt strechy je daný odparovaním vody a tieniacim efektom vegetácie. Rôznorodosť povrchu sme dosiahli doplnením tufových skál, rastlinného koberca, trvaliek a výsevom kvitnúcej lúky. To všetko prispeje aj k lepšiemu záchytu zrážkovej vody,“ vysvetlila Lenka Nemcová z miestneho úradu.

Na jednej časti plochy so zariadeniami vzduchotechniky a klimatizáciou ponechali vrstvu štrku, kde spontánne vyrastá suchomilná vegetácia. V tejto časti vybudovali biodiverzitný kútik a plánujú tu dobudovať hmyzí hotel.

Farebné časti strechy

Technická časť je oddelená tufovými kameňmi, ktoré vďaka otvorom a priehlbinám prijímajú vodu. „Zrážková voda sa odparí pomaly a je dlho využiteľná pre vysadenú vegetáciu,“ skonštatoval hovorca Karlovej Vsi s tým, že na tufové kamene vysadili farebné skalničky.

Druhá časť strechy je pokrytá predpestovaným kobercom s rozchodníkmi. Nachádzajú sa tu tiež napájadlá pre vtákov a opeľovače. Tretiu časť strechy tvoria vysiate lúčne kvety a výsadba suchomilných a nektárodajných trvaliek.

Suchovzdornosť a postupné kvitnutie trvaliek by mali zabezpečiť estetický efekt počas celého roku. Zmes na výsev obsahuje 59 rastlinných druhov,“ uzavrel hovorca.

Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
Foto: Karlova Ves

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X