Foto: Miestny úrad v Karlovej Vsi sa zazelená, bude mať vegetačnú zelenú strechu

Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
Foto: Karlova Ves

Projekt vznikol vďaka dotácii z ministerstva životného prostredia vo výške 29 270 eur.

Miestny úrad v Karlovej Vsi bude mať vegetačnú zelenú strechu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

Na streche úradu v Karlovej Vsi vysadili desiatky rastlín a kamenný povrch strechy nahradili rastlinným kobercom z rozchodníka,“ uviedol hovorca a dodal, že na streche postupne rozkvitnú trvalky aj malá pestrofarebná lúka.

Inovatívna zelená strecha poteší návštevníkov úradu, ale aj jeho pracovníkov, keďže im spríjemní výhľad a mikroklímu počas leta,“ doplnil.

Vybudovanie zelene

Vybudovanie vegetačnej zelenej strechy bolo možné vďaka dotácii z Ministerstva životného prostredia SR z Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 29 270 eur, v rámci implementácie projektu Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Mestská časť spolufinancovala realizáciu projektu sumou 1540 eur.

Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
Foto: Karlova Ves

Navrhnutá nepochôdzna vegetačná strecha podporuje biodiverzitu. „Chladiaci efekt strechy je daný odparovaním vody a tieniacim efektom vegetácie. Rôznorodosť povrchu sme dosiahli doplnením tufových skál, rastlinného koberca, trvaliek a výsevom kvitnúcej lúky. To všetko prispeje aj k lepšiemu záchytu zrážkovej vody,“ vysvetlila Lenka Nemcová z miestneho úradu.

Na jednej časti plochy so zariadeniami vzduchotechniky a klimatizáciou ponechali vrstvu štrku, kde spontánne vyrastá suchomilná vegetácia. V tejto časti vybudovali biodiverzitný kútik a plánujú tu dobudovať hmyzí hotel.

Farebné časti strechy

Technická časť je oddelená tufovými kameňmi, ktoré vďaka otvorom a priehlbinám prijímajú vodu. „Zrážková voda sa odparí pomaly a je dlho využiteľná pre vysadenú vegetáciu,“ skonštatoval hovorca Karlovej Vsi s tým, že na tufové kamene vysadili farebné skalničky.

Druhá časť strechy je pokrytá predpestovaným kobercom s rozchodníkmi. Nachádzajú sa tu tiež napájadlá pre vtákov a opeľovače. Tretiu časť strechy tvoria vysiate lúčne kvety a výsadba suchomilných a nektárodajných trvaliek.

Suchovzdornosť a postupné kvitnutie trvaliek by mali zabezpečiť estetický efekt počas celého roku. Zmes na výsev obsahuje 59 rastlinných druhov,“ uzavrel hovorca.

Miestny úrad v Karlova Ves vegetačna zelena strecha
Foto: Karlova Ves

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk