FOTO: Na Chorvátske rameno v Petržalke sa nasťahoval opäť bobor, má na svedomí zničené dreviny

Bobor v Petržalke
Foto: Facebook/ Petržalka, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Poškodeným drevinám hrozil pád a preto museli byť hneď odstránené.

Petržalka má niekoľko miest, na ktorých sa nachádzajú vodné plochy obklopené početným množstvom stromov. Medzi ne patrí napríklad jazero Veľký Draždiak alebo Chorvátske rameno.

Pre obyvateľov žijúcich v blízkosti Chorvátskeho ramena nie sú bobry ničím nezvyčajným. Naposledy hlásili ľudia ich výskyt túto jar.

Výrub drevín

S prítomnosťou bobrov však narastá aj počet poškodených drevín. Miestny úrad v Petržalke dostal v posledných dňoch množstvo správ o tom, že bobrovi až príliš zachutili petržalské dreviny.

Bobor v Petržalke
Bobor poškodil dreviny. Foto: Facebook/ Petržalka

Bobor poškodil dreviny tak, že hrozil ich pád. Pracovníci z tohto dôvodu museli vykonať výrub najviac poškodených stromov. Zároveň boli osadené ochranné plachty na tie dreviny, ktoré sa možno ešte podarí zachrániť.

Bobor v Petržalke
Na stromy v lepšom stave bola osadená ochranná plachta. Foto: Facebook/ Petržalka

Náročný odchyt

Keďže je bobor chránený živočích, jeho odchyt je pomerne náročný. Bobor je teritoriálny a hrozí, že ak by sa odchytil jeden jedinec, nasťahoval by sa sem v krátkej dobe druhý.

Pre bobra je územie Chorvátskeho ramena prirodzeným prostredím. Kedysi sa v lužných lesoch Petržalky vyskytovali vo veľkej miere a rameno je čiastočne stále prepojené s lužným lesom.

Ak uvidíte na sídlisku bobra, buďte opatrní. Zviera vie v prípade pocitu ohrozenia aj zaútočiť. V prípade stretu s psíčkarom vie bobor napadnúť aj psa, preto majte svojho štvornohého miláčika na vôdzke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk