Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stepník moravský v Bratislave
Foto: Facebook/ Sovule

FOTO: Na Devínskej Kobyle sa objavil farebný pavúk. V Česku patrí medzi najjedovatejšie druhy

Stepník moravský bol objavený a bližšie opísaný len v roku 2008.

Ak chodievate pravidelne do lesov Devínskej Novej Vsi či na Devínsku Kobylu, môžete stretnúť malého, farebného pavúka. Ide o vzácny a chránený druh – stepníka moravského.

Nie je pre človeka korisťou

Samica stepníka moravského dorastá do veľkosti 16 milimetrov, samce do 9 milimetrov. „Výborným znakom samca sú do červena sfarbené nohy, samice majú ryšavé chĺpky na hlavohrudi,” objasnila pre Bratislavadeň odborníčka na arachnológiu profesorka Zuzana Krumpalová.

Stepník moravský v Bratislave
Na Devínskej Kobyle bol odfotografovaný samec.Foto: Facebook/ Sovule

Na Slovensku tento druh pavúka nepatrí medzi človeku nebezpečné druhy. Profesorka vysvetlila, že stepník nie je útočný a bodol by len v obrane. Oveľa agresívnejší druh pavúka na Slovensku je napríklad najväčší pavúk v strednej Európe Lycosa singoriensis, ktorý si vyhrabáva nory v pôde. Pomerne nebezpečný je aj Cheiracanthium punctorium a najmä samica, ak vás prichytí v blízkosti vajíčok s mladými pavúkmi.

Ak uvidíte stepníka, neberte ho do rúk a ani s ním nemanipulujte. Zaujímavé je, že mláďatá ako prvú potravu po vyliahnutí skonzumujú vlastnú matku.

Novoobjavený druh pavúka

V roku 2008 stepníka moravského na základe morfologických, ekologických a genetických analýz jedincov objavil na južnej Morave zoológ Milan Řezáč. Pavúk dlho unikal pozornosti vedcov, pretože sa ukrýval v podzemných norách. Ich nora je hlboká asi 10 centimetrov a je dobre skrytá – zhora je zakrytá pavučinovou strieškou s detritom (napríklad so spadnutými listami, čiastočkami dreva a pod.).

Pre online portál rozhlas.cz Řezáč potvrdil, že ide o jedného z najjedovatejších pavúkov na území Česka. „Pavúkov, ktorí dokážu ovplyvniť celý ľudský organizmus, je skutočne málo. Stepníci medzi ne patria. Ich jed obsahuje biochemické látky, ktoré sú blízko príbuzné látkam vyskytujúcich sa v jedoch niektorých hadov,” upresnil zoológ.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X