Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dúhový Pride Bratislava 2018
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SITA
15. júla 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

FOTO: Na Dúhový Pride v Bratislave prišlo viac ako 5 000 ľudí

Začiatok pochodu za práva LGBT komunity v sobotu takmer zaplnil Hviezdoslavovo námestie. Na Dúhovom Pride Bratislava s odkazom My nikam neodchádzame – PRIDEme dominovali dúhové vlajky a oblečenie v dúhových farbách. Podľa organizátorov sa na námestí zoskupilo viac ako 5 000 účastníkov. Na bezpečnosť celej akcie dohliadal veľký počet policajtov rozmiestnených v okolitých uličkách.

Dúhový Pride 2018 prišla podporiť verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Konštatovala. Po vlaňajšom príhovore, v ktorom uvidela, že právnym nevidením párov rovnakého pohlavia nerešpektujeme právo na uznanie a ochranu ich súkromného rodinného života, očakávala od zákonodarcu aby ponúkol právny rámec, ktorý umožní, aby sa právo párov rovnakého pohlavia stalo vnútroštátnym právom, uznávaným a chráneným a aby bola na Slovensku rešpektovaná dôstojnosť každej ľudskej osoby.

Dúhový Pride Bratislava 2018
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v príhovore. Foto: SITA

„Právna úprava v otázkach, akými sú možnosť vystupovať ako blízka osoba, možnosť prístupu k informáciám o zdravotnom stave partnera či ochrana osobnosti po smrti, ktorá vyplynie zo zákona , nie je v rozpore s našimi tradičnými hodnotami a ani tieto hodnoty neohrozuje. Rovnako neohrozuje ani inštitút manželstva, tak ako je chránený našou ústavou,“ uviedla Patakyová.

Dúhový Pride Bratislava 2018
Atmosféra 8. ročníka festivalu Dúhový Pride Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí. Foto: SITA

Všetky deti

Účastníkom pochodu sa prihovoril aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý poukázal, že mladí, šikovní ľudia z LGBT komunity odchádzajú zo Slovenska pre diskrimináciu, šikanu či nepochopenie. Teológ Ondrej Prostredník, vo svojom príhovore skonštatoval, že naša spoločnosť ako rodina sa musí naučiť prijať všetky deti.

Dúhový Pride Bratislava 2018
Účastníci 8. ročníka festivalu Dúhový Pride Bratislava 2018. Foto: SITA

Účastníci pochodu sa po úvodných prejavoch vybrali ulicami Starého Mesta za zvukov bubnovej kapely Maribondo. Po návrate na Hviezdoslavovo námestie pokračoval hudobný a tanečný program. Vystúpili Korben Dallas, Sendreiovci, Modré hory, Katarzia s Jonatánom Pastirčákom a tanečná skupina The Kiki House of Vivi.

Dúhový Pride Bratislava 2018
Pristavené testovacie sanitky počas akcie Poznáš svoj HIV status? Foto: SITA

Na námestí boli stánky rôznych mimovládnych organizácií, ako aj testovacia sanitka HIV Check Point, ktorú zabezpečili GSK Slovensko a Dom svetla Slovensko. Rýchlotesty z kvapky krvi umožnia hotový výsledok HIV statusu, testu na syfilis a hepatitídu C do pár minút.

Dúhový Pride Bratislava 2018
Účastníci 8. ročníka festivalu Dúhový Pride Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí. Foto: SITA
Dúhový Pride Bratislava 2018
Atmosféra 8. ročníka festivalu Dúhový Pride Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí. Foto: SITA

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X