FOTO: Na mieste VÚB v Bratislave bola kedysi úplne iná budova: Pamätáte si na ňu?

Bratislava-Nivy

Už je to viac ako 30 rokov, čo bola táto budova zbúraná. V súčasnosti sa na rovnakom mieste nachádza centrálna budova Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Stále však na Mlynských nivách možno vidieť zvyšky koľajníc. Viete, o akej budove je reč?

Na spomínanom mieste sa nachádzala budova už bývalej železničnej stanice Bratislava – Nivy. Bola vybudovaná v roku 1881. Pôvodnú stanicu ste mohli kedysi nájsť na mieste medzi Karadžičovou ulicou, Bazovou ulicou a Mlynskými nivami. Údajne sa stanica volala Bratislava – Nové Mesto, názov Bratislava – Nivy dostala až neskôr. Pôvodná stanica bola najprv na trase konskej železnice a keď bola prestavaná na parnú prevádzku, boli privedené i trate z Petržalky a Komárna. Vznikla tu rozsiahla sieť vlečkových koľají, ktorých úlomky možno vidieť v okolí Mlynských nív podnes.

Bratislava Nivy

Cez železničnú stanicu jazdili nákladné a aj osobné vlaky. Cestujúcimi boli nielen obyvatelia Bratislavy, ale aj ľudia pochádzajúci z južného Slovenska, napríklad z Komárna či Dunajskej Stredy.

Bratislava Nivy
Bratislava Nivy

Železnica sa zatvorila v roku 1983 a o rok neskôr bola jej budova zbúraná. Železnice Slovenskej republiky uvažovali o jej obnovení, no nie na povrchu, ale pod zemou – stanica mala byť konečnou zastávkou rýchlodráhy, ktorá sa však nikdy nedostavala. V súčasnosti sú Mlynské nivy frekventovanou križovatkou, po ktorej prejde denne niekoľko stoviek áut či chodcov. Na starých fotografiách môžete vidieť ešte autobusovú stanicu, ktorá sa otvárala v roku 1983, no bola zbúraná a momentálne sa bude otvárať jej vynovená, moderná verzia.

Bratislava Nivy
Stará autobusová stanica vs. nová. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk