Foto: Na mieste zanedbaného mestského pozemku vo Vrakuni vyrastie nájomné mestské bývanie

Výstavba vrakuna zitavská nájomné byty
Foto: bratislava.sk - Superatelier

Mesto má ukončenú architektonickú štúdiu, nasledovať bude spracovanie projektovej dokumentácie a získavanie potrebných povolení.

Na Žitavskej ulici v Vrakuni má pribudnúť 34 mestských nájomných bytov. Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková. Súčasťou projektu budú aj parkovacie miesta a úpravy priľahlého okolia.

Mesto má ukončenú architektonickú štúdiu, nasledovať bude spracovanie projektovej dokumentácie a získavanie potrebných povolení,“ priblížila hovorkyňa. Zámerom mesta je projekt financovať najmä kombináciou úveru Štátneho fondu rozvoja bývania a nenávratnej dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Zanedbaný mestský pozemok

Nový projekt vznikne na mestskom pozemku, ktorý je v súčasnosti zanedbaný. Mesto malo už približne pred 10 rokmi zámer postaviť na tejto ploche nájomné byty, projekt však nakoniec neuskutočnili.

Výstavba vrakuna zitavská nájomné byty
Foto: bratislava.sk - Superatelier

Bratislava na myšlienku z minulosti nadväzuje, no predstavuje projekt, ktorý zodpovedá súčasným nárokom,“ vysvetlila Schmucková. Mesto pri výstavbe nájomných bytov vychádza z prijatej Koncepcie mestskej bytovej politiky. Bratislava si dala ako jeden z cieľov do roku 2030 zdvojnásobiť svoj bytový fond, ročne by tak malo pribudnúť minimálne 100 bytových jednotiek.

Úprava okolia aj parkovanie

Bytový dom na Žitavskej počíta s 34 nájomnými bytmi určenými pre žiadateľov, ktorí sú v poradovníku na pridelenie nájomného bytu. „Pôjde o menší jednoduchý bytový dom, ktorý vhodne zapadá do prostredia typizovanej výstavby zo 70. rokov,“ priblížila námestníčka primátora Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.

Súčasťou projektu je aj úprava chodníkov, debarierizácia priechodov pre chodcov, celkové zveľadenie verejného priestoru a vybudovanie parkovacích miest pre okolie.

Výstavba vrakuna zitavská nájomné byty
Foto: bratislava.sk - Superatelier

Máme za sebou stretnutie s miestnymi obyvateľmi, na ktorom sme im projekt predstavili a viaceré pripomienky týkajúce sa prevažne parkovania sa budeme snažiť v projekte zohľadniť,“ dodala námestníčka primátora.

Aj ďalšie projekty bytov

Hlavné mesto má aktuálne ukončenú architektonickú štúdiu, ktorej autormi sú architekti zo Superatelier. Ďalšími krokmi bude vyhlásenie verejného obstarávania na výber projektanta, ktorý bude spracovávať projekt pre ďalšie stupne projektovej dokumentácie a potrebné povolenia.

Bytový dom je navrhnutý s priemernou podlažnou plochou bytov do 52 metrov štvorcových, pre získanie čo najvyššieho podielu dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Bratislava má rozpracované aj ďalšie projekty mestských nájomných bytov. Počas prvého polroka 2023 začnú s výstavbou na Muchovom námestí v Petržalke. Projektujú tiež bytový súbor na Terchovskej ulici v Ružinove, v Janíkovom dvore v Petržalke, a tiež v Záhorskej Bystrici.

Výstavba vrakuna zitavská nájomné byty
Foto: bratislava.sk - Superatelier

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk