Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnova pamatnika snp namestie 2.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislava.sk
21. novembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Na Námestí SNP ukončili prvú etapu opravy Pamätníka SNP

Náklady na opravu prvej etapy boli podľa verejného obstarávania vo výške 187-tisíc eur.

Na Námestí Slovenského národného povstania (SNP) v Bratislave ukončili prvú etapu opravy Pamätníka SNP. Cena prvej etapy bola vysúťažená v sume 187-tisíc eur s DPH a nepredvídané práce nevyhnutné pre ukončenie opravy (stabilizácia bočného múru pamätníka a sanácia podzemných priestorov pod pamätníkom) boli 47 789,90 eura s DPH. Komplexná obnova pamätníka pozostáva z dvoch etáp a zabezpečuje ju mestská organizácia Marianum. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Obnova pamatnika snp namestie 2.jpg
Foto: bratislava.sk

Na Pamätníku SNP bola už roky vo veľkom rozsahu poškodená dlažba a rovnako tak obklady a stavebné prvky pamätníka. V rámci prvej etapy opráv pamätníka, s ktorou začali 11. septembra, vymenili dlažby na všetkých troch výškových úrovniach pamätníka, ako aj na zadnom prístupovom schodisku.

Súčasťou tejto etapy bola aj oprava piatich lavičiek a osadenie ochranných stĺpikov, ktoré majú zabrániť vjazdu vozidiel na dlažbu pamätníka, aby opakovane nedochádzalo k jej poškodzovaniu.

Obnova pamatnika snp namestie 3.jpg
Foto: bratislava.sk

Na lavičkách taktiež vymenili drevené sedacie časti, ktoré sú ošetrené viacerými nátermi. Na požiadavku hlavného mesta odstránili dotykové kamenné obrubníky, čím nová dlažba pamätníka omnoho viac vynikne vo svojej novej štruktúre. Dôležitou súčasťou opravy bola stabilizácia bočného múru pamätníka, ktorého poškodenie sa ukázalo až počas opravy.

Neočakávaným prekvapením boli v pôvodných projektoch nezakreslené priestory bývalých verejných toaliet z medzivojnového obdobia, ktoré sa objavili pri rekonštrukcii pod pamätníkom. Tento statický, ale aj bezpečnostný problém dokázala organizácia Marianum projekčne aj realizačne zvládnuť v expresnom termíne. Napriek nepredvídaným okolnostiam, ktoré sa vyskytli počas opravy, a nepriazni počasia v poslednom týždni, ktoré blokovalo finálne práce asfaltovania chodníkov pri Pamätníku SNP, sa podarilo dodržať termín odovzdania stavby pred výročím Nežnej revolúcie koncom minulého týždňa,“ uviedol Bubla.

Obnova pamatnika snp namestie 4.jpg
Foto: bratislava.sk

Práce na oprave Pamätníka SNP realizovala spoločnosť BelMaS, s.r.o. a odborným garantom reštaurátorských prác počas opravy boli Ladislav Chamuti a Elo Chamuti. V nasledujúcich rokoch v rámci druhej etapy rekonštrukcie by mala byť vykonaná reštaurátorská obnova všetkých troch sôch pomníka, ako aj obnova zvislých obkladov.

Obnova pamatnika snp namestie 5.jpg
Foto: bratislava.sk
Obnova pamatnika snp namestie 1.jpg
Foto: bratislava.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X