FOTO: Na Veľkom Draždiaku sa objavuje vysoký vták, ktorý má takmer meter. Poznáte ho?

volavka popolavá na Draždiaku
Foto: Bratislavadeň, Facebook/ Bratislava - Petržalka, Вероника Баженова - koláž Bratislavadeň

Vtáka sa nepodarí zvečniť na záber každému, pretože sa ľahko splaší. Dospelý jedinec môže dosahovať výšku až 98 centimetrov.

Bratislavčania trávia na jazere Veľký Draždiak celý rok, v lete sa kúpu a počas iných ročných období sa tam prechádzajú. Ak ste navštívili petržalské jazero toto leto, možno sa aj vám pošťastilo vidieť volavky popolavé.

Fotografie vtákov sa objavili na sociálnej sieti. Nepodarili sa však odfotiť každému, pretože sú plaché a pri nevhodnom pohybe či zvuku hneď uletia.

Najčastejšie vidieť na jazere labute, kačky či čajky, no volavky uprostred sídliska nevidia obyvatelia každý deň. Tento druh vtáka je navyše podstatne vyšší – kým labuť veľká má do 160 centimetrov, volavky popolavé môžu narásť do výšky 98 centimetrov.

Volavka popolavá na Draždiaku
Volavka popolavá. Foto: Bratislavadeň, Facebook/ Bratislava - Petržalka, Вероника Баженова

Volavky hniezdia väčšinou v lesoch či blízkosti vodných plôch. Na Slovensko prilietavajú v marci a po konci leta sa sťahujú preč v septembri. Sú zákonom chránené.

Ako spoznať volavky? Telo majú sfarbené do modro-sivej a hlava je biela s čiernym pásom, ktorý smeruje dozadu. Krk majú taktiež biely s čiernymi čiarkami a nohy sú tmavohnedé. Rovnaké zafarbenie vidieť u samca i samice.

Volavka popolavá na Draždiaku
Volavka popolavá. Foto: Bratislavadeň, Facebook/ Bratislava - Petržalka, Erika Mészárosová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk