FOTO: Najlepšie novinárske fotografie Slovenska sú známe

SLOVAK PRESS PHOTO: Vyhlásenie výsledkov
Pohľad do priestorov výstavy 5. ročníka súťažže Slovak Press Photo. Foto: SITA

Aktuálne udalosti na Slovensku mapuje v poradí 5. ročník Slovak press photo. Víťazov súťaže novinárskej fotografie slávnostne vyhlásili v stredu večer v Bratislave. Zároveň s udelením cien otvorili v Primaciálnom paláci výstavu víťazných fotografií.

Hlavnú cenu Slovak press photo – Grand Prix zverejnili tradične už mesiac vopred. Organizátori 12. septembra oznámili, že ju vyhral scenárista, fotograf, režisér a kameraman Ivan Holub. Porota ocenila Holuba za fotografiu Večera, ktorú prihlásil do kategórie Každodenný život. Vznikla počas natáčania dokumentu a zachytáva skupinu pygmejských detí v južnom Burundi, ktoré prežívajú len vďaka tomu, že dostanú raz denne najesť v rámci nutričného slovenského programu.

SLOVAK PRESS PHOTO: Svet umenia
Slovak Press Photo, Svet umenia – 3. miesto – ĽUBOŠ KOTLÁR, séria Fanny a Alexander. Foto: SITA

Do súťaže prihlásené fotografie mapujú aktuálne udalosti na Slovensku a vo svete v súvislosti s utečeneckou krízou, vojnovými konfliktami, rôzne sociálne témy a environmentálne problémy, sociálne a politické protesty či aktuálne športové i kultúrne udalosti. Podľa poroty sa v porovnaní s predošlými ročníkmi zvýšila kvalita fotografií. Osobitne zaujali práce študentov a mladých fotografov. Vysoko ocenili aj úroveň reportáží. Nedostatky videli najmä v kategórii Aktualita. Najmä mladá generácia prišla podľa člena poroty, českého fotografa, vysokoškolského pedagóga, kurátora a organizátora kultúrneho života Jindřicha Štreita (ČR) s novými myšlienkami, s novými pohľadmi, čo je pre takúto súťaž veľmi dôležité.

Miesta pre dokumentárnu fotografiu je podľa Štreita veľmi málo a jednou z možností je práve súťaž Slovak press photo. Bez podpory sa však takáto súťaž ako aj jej ciel vyviesť slovenskú fotografiu do zahraničia uskutočniť nedá, upozornil Jindřich Štreit na tlačovej besede.

SLOVAK PRESS PHOTO: Kažždodenný žživot
Slovak Press Photo, Kažždodenný žživot – 3. miesto – BORIS NÉMETH, zo série Homeland. Foto: SITA

Piaty ročník súťaže novinárskej fotografie Slovak press photo sa uskutočnil v deviatich súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda, Svet umenia, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov (medzinárodná kategória) a Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória). Udelili tiež Grant Bratislavy, cenu Mladý talent roka a najlepšia fotografia získala Grand Prix.

Fotografie posudzovala päťčlenná medzinárodná jury v zložení: predseda poroty Stanley Greene (USA), Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Joe Klamar (Kanada/SR) a Jozef Ondzik (SR). Zasadala aj osobitná porota pre video, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video. Do súťaže sa mohli zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá, s prácami určenými na publikačné účely. Túto možnosť v piatom ročníku súťaže využilo 191 fotografov. Spolu poslali 1 522 fotografií.

Popri spomínanej hlavnej cene Grand Prix spojenej s odmenou 2 000 eur pre Ivana Holuba udelili a ďalšie hlavné ceny. Cenu pre autora do 25 rokov – Mladý talent roka spojenú s možnosťou usporiadať samostatnú výstavu a 500-eurovou prémiou získal Ľuboš Kotlár za sériu fotografií O čom hovoríme, keď hovoríme o Anne Frankovej. Grant Bratislavy a s ním ročné štipendium 2 000 eur od magistrátu hlavného mesta na fotografovanie premien Bratislavy si odniesol za cyklus Skaly Dunaja študent fotografie Matej Hakár. Medzi hlavnými cenami súťaže je aj Cena diváka. Jej nositeľa určia návštevníci výstavy víťazných fotografií. Hlasovať sa o nej dá aj na webstránke Slovak press photo http://www.slovak-press-photo.sk.

SLOVAK PRESS PHOTO: Portrét
Slovak Press Photo, Portrét – 2. miesto – BORIS NÉMETH, séria Portrét. Foto: SITA

V kategórii Aktualita obsadil prvé miesto Peter Korček so sériou fotografií Teror v Paríži (Ringier Axel Springer/Život) a za samostatnú fotografiu získal prvú cenu Erik Adamson za fotografiu Štátna polícia (aktuality.sk). Z prác prihlásených do kategórie Každodenný život zaujala najviac Dorota Holubová so sériou Balifornia a za samostatné fotografie získala prvenstvo Večera od Ivana Holuba ocenená zároveň Grand Prix. V Reportáži najlepšie bodovala séria Eduarda Gensereka Oslavy 72. výročia Slovenského národného povstania. Genserek obsadil v tejto kategórii prvú priečku aj so samostatnou snímkou zo série Do neba.

Spomedzi prác prihlásených do kategórie Portrét bodovala najlepšie Dorota Holubová so sériou Khate. Za samostatné portréty ceny neudelili. Porotu výrazne neoslovili snímky prihlásené do kategórie Príroda a prvé miesto v nej neudelili ani za série, ani za samostatné fotografie. V Športe prvé miesto za sériu Za zlatom získal fotograf TASR Michal Svítok. V samostatných fotografiách športu sa na prvej priečke umiestnil Matej Kalina s fotografiou zo série Down Mall (News and Media Holding/ Plus jeden deň).

Svet umenia najlepšie podľa porotcov zaznamenal fotograf Denníka N Tomáš Benedikovič v sérii Slovenské tance. V kategórii Svet umenia neudelili cenu za samostatné fotografie. V medzinárodnej kategórii Študenti a mladí fotografi do 25 rokov určenej pre fotožurnalistov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a Bieloruska vyhral domáci fotograf Marek Pupák so sériou Na Slovensku po slovensky. Za samostatnú fotografiu nezískal cenu nik. V ďalšej medzinárodnej kategórií Stredoeurópska fotografia získal prvé miesto český fotograf Oldřich Malachta za sériu Za hradbou hôr (noba.collective). Cenu za samostatnú fotografiu neudelili. Porota neudelila žiadnu cenu v medzinárodnej kategórii Krátke video.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk